Wbij w palnik kuchenki. Rachunki za gaz spadną w oczach

Wbij w palnik kuchenki. Rachunki za gaz spadną w oczach

Jak czyścić kuchenkę gazową?
Jak czyścić kuchenkę gazową?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
29.02.2024 09:29, aktualizacja: 29.02.2024 10:40

Zatkane dysze palników kuchenki sprawiają, że zużywamy więcej gazu. Dlatego od czasu do czasu warto je dokładnie umyć, a zalegające w szczelinach resztki usunąć np. przy pomocy miedzianego drucika. Urządzenie od razu zacznie lepiej działać.

Niektórzy uwielbiają gotować, ale niewiele osób cieszy się z procesu sprzątania po przyrządzaniu posiłków. Niektóre urządzenia kuchenne mają tendencję do gromadzenia na sobie brudu, a jednym z nich jest kuchenka gazowa. Resztki jedzenia i tłuste plamy, które często zostają dodatkowo przypalone w trakcie gotowania, mogą być wyjątkowo trudne do usunięcia.

Szczególnie narażone na tego rodzaju uporczywe zabrudzenia są palniki w kuchence gazowej. Mimo że płyty indukcyjne stają się coraz bardziej popularnym zamiennikiem, gazowe modele nadal są często spotykane. Odpowiednie zadbanie o kuchenkę oraz wszystkie jej elementy sprawi, że spalone jedzenie i zwęglone odpadki nie zapchają dysz, a to spowoduje obniżenie rachunków za gaz. Jak więc odpowiednio wyczyścić kuchenkę? 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak czyścić kuchenkę gazową?

Dysze są nieodzownym elementem kuchni gazowej. Pokryty brudem palnik nie jest wydajny, co z kolei wpływa na nasze rachunki za gaz. Aby zapobiec takiej sytuacji, należy jak najszybciej zadbać o czystość dysz. Wszelkie prace wykonujemy na wyłączonym urządzeniu.

Zanim przystąpisz do sprzątania, upewnij się, że kuchenka jest zimna. Jeśli tak, chwyć za odkurzacz z najmniejszą ssawką, a następnie zdejmij koronę palnika i dokładnie odkurz paliki. Następnie dokładnie je wyszoruj, np. za pomocą starej szczoteczki do zębów. Nadszedł czas na przeczyszczenie szczelin w dyszach.

Dobrym pomysłem jest też ściągnięcie przypalonych palników i włożenie ich do roztworu gorącej wody z octem (w proporcji 3:1).

Czyszczenie palników często nie jest wystarczające. Czasami dysze są mocno zablokowane i musimy wykazać się nieco zręcznością, aby przywrócić im prawidłowe działanie. Najprościej zrobić to za pomocą miedzianego drucika, który precyzyjnie odblokuje wszelkie zatory. Wystarczy zdjąć palniki i przetkać.

Jak czyścić ruszt kuchenki gazowej?

Na kuchennym blacie lub stole ułóż folię, a na niej ruszt. Chwyć za rogi tworzywa, złóż je i zagnij. W ten sposób stworzysz foliową "ramkę", w której mieści się ruszt kuchenki. Do środka wsyp sodę oczyszczoną, a następnie wlej tyle gorącej wody, aby zakryła ruszt. Delikatnie potrząśnij, aby soda równomiernie się rozprowadziła. Po tej czynności odczekaj około 3 godzin, aby roztwór mógł zadziałać.

Po wszystkim ostrożnie wylej wodę z wnętrza foliowej "wanienki". Zdrapuj resztki brudu za pomocą szpachelki - dzięki sodzie brud powinien łatwo odpaść. Na zakończenie przemyj całość gąbką nasączoną wodą.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (66)
Zobacz także