Blisko ludziDariusz Gnatowski od dawna chorował na cukrzycę. Wpierał diabetyków, założył fundację "Wstańmy Razem. Aktywna Rehabilitacja"

Dariusz Gnatowski od dawna chorował na cukrzycę. Wpierał diabetyków, założył fundację "Wstańmy Razem. Aktywna Rehabilitacja"

Dariusz Gnatowski chorował na cukrzycę
Dariusz Gnatowski chorował na cukrzycę
Źródło zdjęć: © ONS.pl
Anna Podlaska

22.10.2020 09:01, aktual.: 01.03.2022 14:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dariusz Gnatowski skradł serca fanów produkcji "Świat według Kiepskich" rolą Arnolda Boczka. W życiu prywatnym był tak samo empatyczny, jak serialowy sąsiad zakręconej rodziny. Artysta zmagał się z przewlekłą chorobą, cukrzycą typu 2. Aby wspierać ludzi z tym problemem, założył fundację.

Dariusz Gnatowski zmarł we wtorek w krakowskim szpitalu. Aktor miał 59 lat. Przyczyną jego śmierci były zapalenie płuc i niewydolność oddechowa. Gnatowski cierpiał też na cukrzycę typu 2. Jak podają media, był również zakażony koronawirusem.

Dariusz Gnatowski wspierał chorych na cukrzycę

Mało kto wie, że artysta cierpiał na przewlekłą chorobę, cukrzycę typu 2. W codziennej walce z nią wspierały aktora żona i córka. O swoim małżeństwie i rodzinie tak mówił w jednym z wywiadów: "Dzięki nim, tak naprawdę, wyszedłem na prostą. (...) Myślę, że dzięki cierpliwości mojej żony jesteśmy małżeństwem już 24 lata. Przez ponad dwie dekady zdążyliśmy się już do siebie przyzwyczaić i dotrzeć. Mój znajomy kiedyś mówił: Najgorsze jest pierwsze 15 lat. Niby to żart, ale coś w tym jest".

W rozmowie z "Na żywo" aktor wyznał, że cukrzyca wymagała od niego poświęceń. Ciężko byłoby mu podporządkować się rygorowi żywieniowemu, gdyby nie rodzina. "Węglowodany, czyli to, co łasuchy lubią najbardziej – ciasta i wszelkie słodkości. Jeśli chce się żyć, to zrezygnowanie ze słodyczy nie jest jakimś arcytrudnym przedsięwzięciem" – wyznał Gnatowski w rozmowie z tygodnikiem.

Dariusz Gnatowski założył fundację 

Aktor był założycielem Fundacji "Wstańmy Razem. Aktywna Rehabilitacja". Jak mówił w wywiadach, początek choroby to było wyparcie. Później poszukiwał informacji, jak walczyć z przypadłością. W dalszej kolejności chciał się nimi podzielić, stąd działalność społeczna.

Edukację na temat walki z cukrzycą prowadził też poprzez pracę w teatrze. W latach 2015–2020 był reżyserem i odtwórcą głównej roli w spektaklu "Słodki drań", który przedstawia problematykę życia z cukrzycą. Był współautorem książki "Dieta bez wyrzeczeń", która jest formą promocji zdrowego stylu życia.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także