Darmowy sposób na krety. Wszystkie uciekną do sąsiada
Jak przygotować ogród na zimę? Wiele osób pamięta o tym, żeby zadbać o rośliny, jednak często zapominamy o trawniku. Tymczasem warto zatroszczyć się o niego, żeby wiosną trawa odrosła obficie i bujnie. Jedną z rzeczy, o których powinniśmy pamiętać jest wytępienie kretów.
17.09.2023 | aktual.: 17.09.2023 15:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Trawnik powinien być odpowiednio przygotowany na zimowe miesiące. Kluczowe jest przeprowadzenie odpowiednich prac pielęgnacyjnych takich jak ostatnie w sezonie nawożenie, skoszenie trawy i podlanie trawnika, a także uprzątnięcie go.
Zadbaj o trawnik przed zimą
Trawnik powinniśmy też zabezpieczyć przed kretami. Najczęściej pamiętamy o tym w sezonie wiosennym, kiedy świeża trawa odrasta, a krety polują na pędraki oraz larwy, które pojawiają się w większej liczbie. Sprawia to, że nieestetyczne kretowiska szpecą nam ogród, dopiero budzący się po zimie.
Niewiele osób wie jednak, że aktywność kretów jest bardzo duża również późną jesienią, zwłaszcza w październiku. Powód jest prosty – szkodniki przygotowują się wtedy do zimowania, częściej i chętniej polują, ponieważ muszą nabrać masę ciała. Ważne więc, żeby nie zaniedbać walki z nimi również wtedy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Domowe sposoby na krety. Nie wydasz ani grosza
Jak odstraszyć krety przed zimą? Możemy oczywiście kupić specjalistyczne odstraszacze, które dostępne są w sklepach ogrodniczych. Warto też jednak sięgnąć po inne sztuczki, takie jak chociażby ustawienie barier przeciwko szkodnikom. Nie może to być zwykłe ogrodzenie, ponieważ krety potrafią kopać naprawdę głęboko. Możemy jednak ustawić specjalną siatkę, która uniemożliwi im przejście do ogrodu i tworzenie kopców.
Domowe sposoby na krety również są skuteczne. Ssaki te są wrażliwe na dźwięki i drgania – przy walce z nimi sprawdza się więc na przykład umieszczenie puszek aluminiowych lub butelek na palikach wbitych w ziemię. Innym pomysłem jest zakopanie w krecim tunelu sierści lub odchodów domowych zwierząt albo resztek psującej się ryby, ponieważ szkodniki bardzo nie lubią ich zapachów. Szybko wyniosą się więc do sąsiadów.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl