Trwa ładowanie...
d1aaiyf

Depresja jest czynnikiem ryzyka demencji

Depresja zwiększa ryzyko rozwoju demencji w podeszłym wieku – potwierdzają badania, które publikuje pismo „Neurology”. Nie jest to jednak związane z występowaniem w mózgu patologicznych zmian obserwowanych, np. w chorobie Alzheimera.

d1aaiyf

Depresja zwiększa ryzyko rozwoju demencji w podeszłym wieku – potwierdzają badania, które publikuje pismo „Neurology”. Nie jest to jednak związane z występowaniem w mózgu patologicznych zmian obserwowanych, np. w chorobie Alzheimera.

"Badania wykazały, że ludzie z objawami depresji są bardziej narażeni na rozwój demencji, nie wiadomo było jednak, na jakiej zasadzie działa ta zależność. Czy to depresja jest konsekwencją rozwoju demencji? Czy obydwie dolegliwości mają u podłoża ten sam problem dotyczący mózgu? Czy związek między depresją a demencją nie ma nic wspólnego z patologicznymi zmianami w mózgu, jakie towarzyszą rozwojowi demencji?" - mówi główny autor badania dr Robert S. Wilson neuropsychiatra z Rush Alzheimer's Disease Center.

Jego zespół przeprowadził badanie wśród blisko 1800 osób o średniej wieku 77 lat, którzy początkowo nie mieli problemów z myśleniem i pamięcią. Średnio przez osiem lat poddawano ich corocznym badaniom pod kątem występowania objawów depresji, a także testom na pamięć i sprawność myślenia.

W ciągu badania u 52 proc. uczestników pojawiły się łagodne zaburzenia poznawcze, które zwiększają ryzyko rozwinięcia się choroby Alzheimera w przyszłości. Demencja rozwinęła się u 18 proc. W przypadku 582 osób, które zmarły, przeprowadzono sekcję, aby przekonać się, czy w ich mózgach były obecne struktury charakterystyczne dla choroby Alzheimera (jak płytki amyloidalne i sploty białka tau) lub inne zmiany wskazujące na uszkodzenie tkanki mózgu.

d1aaiyf

Osoby, u których doszło do rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych, częściej miały silniejsze objawy depresji przed diagnozą. Podobną zależność obserwowano u osób, u których rozwinęła się demencja (jednak po jej zdiagnozowaniu objawy depresji szybciej się zmniejszały). Okazało się też, że bardziej nasilone objawy depresji wiązały się z szybszym pogarszaniem się sprawności umysłowej w zakresie myślenia i zapamiętywania.

Badacze nie stwierdzili jednak, by zmiany neurodegeneracyjne w mózgu (wykryte podczas autopsji) miały jakikolwiek związek z nasileniem objawów depresji w analizowanym okresie.

Zdaniem dr. Wilsona te wyniki wskazują, że depresja jest naprawdę czynnikiem ryzyka rozwoju demencji i jeżeli możliwe byłoby jej zapobieganie lub skuteczne leczenie, to potencjalnie można by pomóc wielu ludziom utrzymać sprawność umysłową do późnego wieku. (PAP)

jjj/ agt/

d1aaiyf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aaiyf