FitnessDepresja sprzyja chorobie Alzheimera

Depresja sprzyja chorobie Alzheimera

Depresja sprzyja chorobie Alzheimera
Źródło zdjęć: © sxc.hu
17.06.2009 15:39, aktualizacja: 25.05.2010 17:08

Osoby, które mają problemy z pamięcią i cierpią na depresję są bardziej narażone na demencję - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Neurology".

Osoby, które mają problemy z pamięcią i cierpią na depresję są bardziej narażone na demencję - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Neurology".

Takie wnioski wyciągnęli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego po trwających trzy lata badaniach, w których uczestniczyło 756 osób w wieku 55-91 lat z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi związanymi z zaburzeniami pamięci. Na podstawie testu mierzącego intensywność objawów depresyjnych u 208 badanych zdiagnozowano depresję. Dalsza analiza wykazała, że im silniejsze były objawy depresyjne, tym większe było ryzyko wystąpienia Alzheimera. Każdy dodatkowy punkt na teście był związany ze wzrostem ryzyka o 3 proc.

- Nasze badania stanowią kolejny dowód na to, że depresja jest jednym z głównych czynników ryzyka choroby Alzheimera - mówi neurolog prof. Po H. Lu. Zdaniem badaczy osobom cierpiącym na depresję i mającym łagodne zaburzenia poznawcze lub problemy z pamięcią może pomóc lek stosowany w leczeniu otępienia - donepezil, który opóźni chorobę Alzheimera.

- Opóźnienie choroby Alzheimera nawet o dwa lata może znacznie poprawić jakość życia wielu osób - uważa prof. Lu.

Badanych podzielono na trzy grupy. Pierwszej grupie podawano witaminę C, drugiej donepezil, a trzeciej placebo. Okazało się, że się po niespełna dwóch latach Alzheimer rozwinął się u 25 proc. osób przyjmujących witaminę C lub placebo, a tylko u 11 proc. osób przyjmujących donepezil. Lek nie miał natomiast wpływu na osoby, u których nie zdiagnozowano depresji.

Źródło artykułu:PAP