Dieta kulturysty – przykładowy jadłospis
Prawidłowo zbilansowana dieta kulturysty powinna uwzględniać zapotrzebowanie osoby trenującej siłowo we wszelkie składniki, pozwalające zbudować masę mięśniową z niską zawartością niezdrowych tłuszczy. Zobacz przykładowy jadłospis kulturysty na jeden dzień.
20.11.2018 | aktual.: 25.11.2018 20:59
Dieta kulturysty – przykładowy jadłospis
Posługując się przykładem 18-latka o wadze 70 kg i 170 cm wzrostu, który treningom poświęca 3 dni w tygodniu, uważa się, że będzie on potrzebował ok. 2400 kcal na jeden dzień. Oprócz tego przy układaniu jadłospisu należy uwzględnić produkty bogate w witaminy, minerały oraz składniki odżywcze, które pozwolą bezpiecznie zbudować masę mięśniową.
Dieta kulturysty – śniadanie
Do przygotowania przykładowego śniadania kulturysty można użyć takich składników jak:
- oliwa z oliwek,
- masło sezamowe,
- jaja kurze,
- kakao,
- cynamon mielony.
Najpierw należy ubić białka jajek na sztywno, dodając do nich cynamon i kakao. Tak przygotowaną masę wylewamy na rozgrzaną patelnię i pieczemy dokładnie z dwóch stron w ten sposób, aby nie przypalić ciasta.
Dieta kulturysty – przekąska
Kolejnym posiłkiem w jadłospisie kulturysty będzie przekąska składająca się z:
- greckiego jogurtu o zawartości 3% tłuszczu,
- niebieskiego sera,
- soku z cytryny,
- musztardy,
- papryki czerwonej,
- selera naciowego.
Przygotowanie potrawy jest bardzo proste i szybkie. Polega na zmieszaniu wszystkich wymienionych składników do momentu uzyskania konsystencji dipu, w którym następnie maczać będziemy słupki selera.
Dieta kulturysty – obiad
W przypadku obiadu kulturysty doskonałym wyborem może być np. chińszczyzna z dodatkiem makaronu. W tym przypadku potrzebować będziemy:
- oliwę z oliwek,
- udka z kurczaka,
- limonkę,
- czosnek,
- miód pszczeli,
- kapustę pekińską,
- białą pieczarkę,
- mieszankę chińską,
- sos sojowy.
W pierwszej kolejności przygotowujemy marynatę, wykorzystując do tego: sos sojowy, oliwę, czosnek, pieprz oraz sok z limonki. Następnie gotujemy makaron aldente, który będzie zdecydowanie mniej kaloryczny od wersji lekko rozgotowanej tak lubianej przez większość z nas. W międzyczasie kroimy mięso i trzymamy w marynacie co najmniej 30 minut, aby następnie umieścić je na rozgrzanej patelni w celu usmażenia.
Aby przygotować dodatki, pieczarki kroimy na drobne plasterki, siekamy szczypiorek i dusimy całość w dużym garnku, dodając pozostałe warzywa i sos sojowy. Kiedy wszystko jest już gotowe, dodajemy ugotowany makaron, szczypiorek oraz kapustę, którą wcześniej siekamy i mieszamy z resztą składników.
Dieta kulturysty – przekąska
Na kolejną przekąskę kulturysty warto wybrać porcję świeżych owoców, w której skład wejdą np. banany, gruszki, jabłka i różne gatunki śliwek.
Dieta kulturysty – kolacja
Na kolację kulturysty bardzo dobrym rozwiązaniem będzie sałatka cezar z dodatkiem grzanek składająca się z:
Nie możemy również zapominać o przyprawach w postaci: czosnku granulowanego, ziół prowansalskich oraz chilli lub ostrej papryki.