Dieta odchudzająca dla całej rodziny
Słodycze po śniadaniu i przed kolacją, codziennie porcja tłustego mięsa na obiad, nieregularne godziny posiłków i ciągły przyrost masy ciała zarówno u dorosłych, jak i u dzieci – to oznaki, że potrzebna może być dieta odchudzająca dla całej rodziny. Statystyki są alarmujące. Według Światowej Organizacji Zdrowia otyłość lub nadwaga w Polsce dotyczą 64% mężczyzn i 49% kobiet w wieku od 20 do 74 lat, a także prawie 30% dzieci w przedziale wiekowym 8–14.
30.08.2018 09:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Najważniejsze zasady diety odchudzającej dla całej rodziny
W diecie odchudzającej dla całej rodziny nie wolno stosować radykalnych rozwiązań, bo prędzej czy później negatywnie odbiją się one na zdrowiu, zwłaszcza najmłodszych, u których niedobory witamin i mikroelementów powodują trudności rozwojowe. Najlepiej zacząć od stopniowej zmiany zasad odżywiania. Oto kilka najistotniejszych:
- Mniej słodyczy i mięsa, więcej warzyw i owoców.
Mięso jest cennym źródłem białka, ale również tłuszczu zwierzęcego, który ma tendencję do odkładania się w organizmie i podnosi poziom cholesterolu we krwi. Z kolei słodycze i słone przekąski są kompletnie bezwartościowe pod względem odżywczym – zawierają same kalorie i chemiczne dodatki. Jednak to właśnie te dwie grupy produktów są największymi słabościami polskich rodzin. W diecie odchudzającej słodkości powinno się zastępować owocami, natomiast zamiast dużego kawałka mięsa od czasu do czasu podawać warzywa o wysokiej zawartości białka, np. fasolę, soję czy soczewicę.
- Pośpiech wszędzie indziej, byle nie w kuchni.
Dieta odchudzająca dla całej rodziny nie przyniesie pożądanych efektów, jeśli posiłki będą przyrządzane z doskoku i zjadane nieregularnie, a podczas zakupów do sklepowych koszyków będą trafiały produkty instant. Wysoko przetworzona żywność to jedna z głównych przyczyn otyłości. Aby uniknąć codziennego zastanawiania się nad tym, co przygotować na obiad, warto zawsze mieć tygodniowy jadłospis i uwzględniając go, robić duże zakupy tylko raz w tygodniu. To pozwoli zaoszczędzić czas spędzany na codziennym bieganiu po supermarkecie z pustym żołądkiem, który domaga się wszystkiego, co można zjeść zaraz po otwarciu opakowania.
- Niewielkie porcje, częste zasiadanie do stołu.
Wbrew pozorom dieta odchudzająca dla całej rodziny nie wiąże się wyłącznie z ograniczeniami. Aby schudnąć, trzeba jeść, i to wcale nie tak mało. Pięć posiłków dziennie – tak brzmią zalecenia dietetyków dotyczące częstotliwości dostarczania organizmowi nowych składników odżywczych. Oprócz śniadania, obiadu i kolacji trzeba jeszcze wyodrębnić drugie śniadanie (lunch) oraz podwieczorek. Grunt, żeby nie przesadzać z ilością jedzenia na talerzu. Jako mniejsze posiłki sprawdzają się owoce z jogurtem. Od stołu trzeba wstać zanim pojawi się uczucie sytości. Najlepiej zapomnieć o dokładkach i dojadaniu resztek.
- Woda zamiast kolorowych napojów.
Soki ze sklepu i napoje gazowane odpowiadają nie tylko za otyłość, ale również za podniesienie poziomu cukru we krwi i problemy gastryczne. Najzdrowszym napojem, który można pić w każdych ilościach, jest woda. Co rano warto wkroić do niej plasterek cytryny, dzięki któremu w organizmie zostanie przywrócona równowaga kwasowo-zasadowa. Czysta źródlana woda to niezwykle ważny element skutecznej diety odchudzającej – poprawia metabolizm i potrafi poskromić nadmierny apetyt, a co za tym idzie zminimalizować ryzyko sięgania po przekąski.
Dzienny jadłospis w diecie odchudzającej dla całej rodziny
W zdrowej diecie odchudzającej jadłospis powinien składać się z pełnowartościowych posiłków, które pozwolą uzupełnić zapotrzebowanie kaloryczne zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Do przygotowywania potraw najlepiej używać takich produktów, które nie zaszkodzą nawet najmłodszym członkom rodziny. Przykładowe menu na jeden dzień wygląda następująco:
Śniadanie: lekki twarożek z pieczywem razowym i zielona herbata
Drugie śniadanie: jabłko i woda mineralna
Obiad: pierwsze danie – zupa jarzynowa z soczewicą (bez śmietany), drugie danie – pierś z kurczaka z warzywami gotowanymi na parze i brązowym ryżem, do picia – kompot z rabarbaru bez dodatku cukru
Podwieczorek: jogurt naturalny z borówkami i woda mineralna
Kolacja: sałatka z makaronem ryżowym, szpinakiem i wędzonym łososiem, zielona herbata
Do szkoły i pracy warto zabierać ze sobą lunch w pudełku. Taki posiłek jest o wiele zdrowszy niż żywność sprzedawana w automatach i sklepikach.