Trwa ładowanie...

Dieta South Beach - zasady, fazy i efekty

Dieta South Beach to popularny na całym świecie program żywieniowy, dzięki któremu można zrzucić zbędne kilogramy oraz wyregulować poziom cholesterolu i insuliny. Jakie są zasady diety South Beach i jakich efektów można się spodziewać po takiej kuracji?

Share
Dieta South Beach - zasady, fazy i efekty
Źródło: iStock.com
d3cgp6r

Dieta South Beach - co warto wiedzieć?

Dieta South Beach została stworzona przez amerykańskiego kardiologa, doktora Arthura Agatstona. Dieta przez niego zaprojektowana miała stanowić remedium na choroby serca i układu krążenia.

Dieta South Beach swoją sławę zawdzięcza Billowi Clintonowi, który dzięki niej pozbył się nadwagi. Warto nadmienić, że dieta South Beach nie jest kolejną kuracją odchudzającą, która trwa przez określony czas. Dieta South Beach to program żywieniowy, który należy stosować przez całe życie.

W diecie nie trzeba obsesyjnie liczyć spożywanych kalorii, odmierzać zjadanych porcji czy, jak to bywa na diecie, głodzić się. Aby schudnąć na diecie South Beach, trzeba stosować się do kilku zasad i jeść zalecane produkty.

d3cgp6r

Dieta South Beach - zasady

Podstawę jadłospisu w diecie South Beach stanowią owoce, warzywa, a także produkty z pełnego ziarna o dużej zawartości błonnika i niskim wskaźniku glikemicznym. Do menu należy dołączyć również nienasycone kwasy tłuszczowe, chude białko i niskotłuszczowy nabiał.

W diecie South Beach nie liczy się kalorii i nie okraja się posiłków, jeśli przekroczy się określony poziom kaloryczności. Zasadą diety South Beach jest jedzenie tylu dozwolonych produktów, aż poczuje się nasycenie. Podczas diety South Beach należy spożywać trzy większe posiłki i co najmniej dwie małe przekąski na dzień.

Fazy diety South Beach

Dieta South Beach dzieli się na 3 fazy, przy czym każda kolejna jest mniej restrykcyjna.

  • I faza diety South Beach - to najbardziej restrykcyjny etap diety. Podczas tej fazy należy zrezygnować z węglowodanów skrobiowych i cukrów prostych. Dlatego też w fazie I nie spożywa się pieczywa, makaronów, ryżu ani żadnych wyrobów mącznych i cukierniczych. Ze względu na monosacharydy z jadłospisu należy wyeliminować również owoce. Wśród produktów dozwolonych natomiast znajdują się owoce morze, chude mięso, odtłuszczony nabiał czy warzywa. Ta rygorystyczna faza trwa dokładnie 14 dni.
  • II faza diety South Beach - na tym etapie diety można stopniowo włączać do jadłospisu produkty, które były zakazane w I fazie. W ograniczonych ilościach można spożywać pieczywo pełnoziarniste i owoce. Od czasu do czasu można sięgnąć po gorzką czekoladę czy wypić symboliczną ilość alkoholu. Podczas II fazy warto sugerować się wskaźnikami indeksu glikemicznego. Im produkt ma wyższy wskaźnik glikemiczny, tym mniej jest pożądany w diecie. II faza diety South Beach trwa do momentu osiągnięcia upragnionej masy ciała.
  • III faza diety South Beach - w ostatnim etapie, który powinien trwać przez resztę życia, nie ma listy zakazanych produktów. Należy jednak z rozsądkiem planować swój jadłospis i bilansować dietę.

Efekty diety South Beach

Najbardziej spektakularne efekty diety South Beach można zauważyć po pierwszych dwóch tygodniach restrykcyjnej fazy. Ograniczenie węglowodanów i zwiększenie podaży białka i błonnika powoduje znaczny ubytek masy ciała. W I fazie można pozbyć się nawet 6-10 kg. W II fazie ubytek masy ciała jest zdecydowanie mniej widoczny, jednak waga regularnie spada.

Jeśli po zakończeniu II fazy nadal będziemy utrzymywać zbilansowaną dietę, to efekty się utrzymają i nie zagrozi nam efekt jojo.

d3cgp6r

Podziel się opinią

Share
d3cgp6r
d3cgp6r