Trwa ładowanie...
d25ke0t

Dietetyczne napoje jednak pomagają schudnąć

Odchudzasz się, ale nie chcesz rezygnować ze starych przyzwyczajeń? Okazuje się, że dietetyczne napoje mogą ci w tym pomóc. Z ostatnich badań wynika, że nie tylko pozwalają szybko schudnąć, ale też obniżają poziom złego cholesterolu.
Share
d25ke0t

Odchudzasz się, ale nie chcesz rezygnować ze starych przyzwyczajeń? Okazuje się, że dietetyczne napoje mogą ci w tym pomóc. Z ostatnich badań wynika, że nie tylko pozwalają szybko schudnąć, ale też obniżają poziom złego cholesterolu.

Dietetycy od dłuższego czasu powtarzają, że napoje light nie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Mogą powodować tycie i zaburzenia w przemianie materii. Wszystko przez to, że dodawane tam substancje słodzące oszukują organizm, sugerując, że wkrótce nastąpi przypływ energii w postaci kalorii. Ten jednak nie następuje, przez co szybko robimy się głodni.

Okazuje się jednak, że napoje dietetyczne wcale nie są takie złe, jak się wydawało. Ostatnie badania przeprowadzone na zlecenie American Beverage Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Napojów) przez badaczy z Uniwersytetu Kolorado pokazują, że cola light może mieć dobroczynny wpływ na zdrowie.

d25ke0t

303 uczestników wzięło udział w 12-tygodniowym eksperymencie. Badani zostali podzieleni na dwie grupy. Niektórych poproszono o to, żeby pili tylko wodę. Osoby z drugiej grupy miały wypijać co najmniej 0,7 l dietetycznych napojów dziennie. Wyniki zaskoczyły wszystkich.

Po 12 tygodniach okazało się, że aż 64 procent osób pijących codziennie napoje light straciło co najmniej 5 procent masy ciała, średnio 5 kilogramów. Co za tym idzie, byli bardziej zdrowi, obniżył się ich poziom złego cholesterolu i spadło ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II.

Co z osobami pijącymi wodę? W tej grupie tylko 43 procent osób osiągnęło tak imponujący spadek wagi. Średnia utrata masy ciała była też mniejsza i wynosiła zaledwie 3 kg.

- Okazało się, że osoby pijące napoje light chudły więcej. Czuły się też mniej sfrustrowane i mniej głodne od ludzi pijących tylko wodę – powiedział James Hill, który prowadził eksperyment.

d25ke0t

To zresztą nie pierwsze badania, które ukazują dobroczynny wpływ dietetycznych napojów na odchudzanie. W 2009 roku z danych brytyjskiego National Weight Control Registry (Narodowy Rejestr Kontroli Wagi) wynikało, że osoby regularnie pijące dietetyczne napoje chudną więcej i mają mniejsze problemy z utrzymaniem szczupłej sylwetki.

Na colę light powinny uważać jedynie kobiety w okresie klimakterium. Okazało się, że panie, które piły więcej niż dwie szklanki dietetycznych napojów dziennie, były bardziej narażone na rozwój chorób sercowo-naczyniowych.

Czy to oznacza, że warto sięgnąć po dietetyczną colę, jeżeli chcemy stracić kilka kilogramów? Na podstawie jednego badania nie można wyciągać ostatecznych wniosków. Być może jednak te napoje nie są tak bardzo szkodliwe, jak dotychczas myślano. W małej ilości nie powinny zaszkodzić. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić.

(sr/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

* 12 diet w ciągu roku*

* Dlaczego masz duży apetyt?*

* Antyoksydanty nie zapobiegają starzeniu się komórek*

Rzucam cukier. Detoks w 8 tygodni

d25ke0t

Podziel się opinią

Share
d25ke0t
d25ke0t