Blisko ludziDlaczego pies interesuje się swoimi odchodami? To zaskakujące

Dlaczego pies interesuje się swoimi odchodami? To zaskakujące

Dlaczego pies interesuje się swoimi odchodami?
Dlaczego pies interesuje się swoimi odchodami?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe
20.10.2022 16:51, aktualizacja: 20.10.2022 17:19

Wąchają je, roznoszą na łapach, a czasem na spacerze przyłapiemy je na tarzaniu się w owym znalezisku. Dlaczego psy są tak wyczulone na własne odchody? Odpowiedź na to pytanie może być dość niespodziewana, bowiem ma to związek z... psimi przodkami.

Jeśli niepokoi cię fakt, że czworonożny przyjaciel po załatwieniu swoich spraw nagle kładzie się na trawie i zaczyna wycierać sierść o własne odchody, jest na to pewne wytłumaczenie. Choć wydaje się nam to, krótko mówiąc, obrzydliwe, leży w psiej naturze od wielu lat. Co sprawia, że pies wykazuje zainteresowanie swoimi odchodami?

Śmierdząca sprawa. Specjaliści mają pewną teorię

Według informacji, które przywołują portale o psach, naukowcy doszukują się przyczyn tarzania czworonogów w odchodach w ich instynkcie. Przodek psa miał wykonywać tę czynność po to, by zamaskować swój zapach i łatwiej zdobyć pożywienie. Choć nasi pupile już nie muszą polować na zwierzynę, z pewnością kiedyś zauważymy, jak gonią ptaka, wiewiórkę czy za piłką - to wystarczające sytuacje, które wywołują instynktowne zachowania.

Ważne jest to, by w takiej sytuacji nie krzyczeć na czworonoga. Jeżeli chcemy oduczyć go tej czynności, możemy przykładowo zrezygnować z miejsc, gdzie możemy natknąć się na psie odchody, a po własnym pupilu natychmiastowo sprzątać. Dobrym krokiem będzie też zapewnienie psiakowi rozrywki podczas spaceru, aby sam nie zaczął jej szukać.

Kiedy czworonóg zjada odchody

Widok psiaka, który konsumuje odchody, zdecydowanie nie należy do przyjemności. Tego zachowania można zwierzaka oduczyć. Najpierw jednak dobrze jest się dowiedzieć, dlaczego dochodzi do takiej sytuacji. Koprofagia, jak fachowo jest nazywane zjadanie przez zwierzęta odchodów, jest dość częstym zjawiskiem. Jeżeli dotyczy szczeniaka, w większości przypadków czworonóg z tego wyrośnie. Jeżeli jednak sytuacja się utrzymuje miesiącami, warto zwrócić się o pomoc do weterynarza, gdyż zjadanie odchodów może być sygnałem m.in. choroby, obecności pasożytów, zachwianej flory bakteryjnej, niedoborów w diecie, zaburzeń behawioralnych lub niedożywienia.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także