Po co lustro w windzie? Odpowiedź może zadziwić

Po co lustro w windzie? Odpowiedź może zadziwić

Dlaczego w windzie jest lustro? - zdjęcie ilustracyjne
Dlaczego w windzie jest lustro? - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Stefan Nikolic
12.02.2024 15:49, aktualizacja: 12.02.2024 17:33

Czy kiedykolwiek przeszło ci przez myśl pytanie, dlaczego w każdej windzie znajduje się lustro? Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie jest dużo bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać.

Jeżeli jedziemy windą nieco dłużej niż przez jedno piętro, bardzo możliwe, że w międzyczasie poprawimy szminkę, ułożymy włosy czy zawiążemy szalik. A to wszystko dzięki zlokalizowanemu w środku lustrze. Jednak projektanci budynków zamieszczają w planach wind lustra z wielu innych powodów. Co ciekawe, historia z lustrami w windach zaczęła się w Nowym Jorku od... nudy.

Lustro w windzie nie jest dziełem przypadku

Jak już wspomnieliśmy, pierwsze lustra w windach pojawiły się w biurowcach zlokalizowanych w Nowym Jorku. Dzięki temu pokonywanie kilkunastu pięter wieżowców stało się mniej nużącą czynnością. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego w windach pojawiły się lustra.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolejnym jest bowiem możliwość obserwowania pozostałych pasażerów. Często zdarzało się, że w windach ktoś padał ofiarą kieszonkowców. Co więcej, dzięki obecności luster, ludzie mają rzadziej dopuszczać się niedozwolonych czynów takich jak np. wandalizm. Spoglądanie na siebie w lustrzanym odbiciu ma minimalizować chęci do popełnienia wykroczeń.

Kolejna ważna kwestia to większe poczucie bezpieczeństwa osób z klaustrofobią. Lustro optycznie powiększa, a także rozjaśnia przestrzeń (co swoją drogą wpływa też na estetykę tak ciasnego pomieszczenia). Lustro wspiera też ludzi z niepełnosprawnością ruchową, ponieważ ich obecność sprawia, że zdecydowanie łatwiej jest np. manewrować wózkiem inwalidzkim, bez konieczności proszenia innych pasażerów windy o pomoc.

Ostatecznie lustro przydaje się też osobom, które chcą zrobić dobre pierwsze wrażenie. Podróż windą przed przykładowo rozmową kwalifikacyjną, możemy spędzić na poprawieniu stroju czy fryzury.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także