UrodaDlaczego wypadają włosy? Najczęstsze przyczyny

Dlaczego wypadają włosy? Najczęstsze przyczyny

Przerzedzanie się fryzury może, ale nie musi świadczyć, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Dlaczego wypadają włosy? Przyczyna najczęściej tkwi w zmianach hormonalnych bądź w nieodpowiedniej pielęgnacji.

Dlaczego wypadają włosy? Najczęstsze przyczyny
Źródło zdjęć: © iStock.com

15.06.2018 | aktual.: 26.03.2019 15:48

Wypadanie włosów – czy to normalne?

Włosy mają swój naturalny cykl życia. Podczas gdy jedne wyrastają w postaci baby hair, inne zostają na szczotce, w odpływie wanny czy na poduszce.

Z badań wynika, że w ciągu doby tracimy od 50 do 100 kosmyków – najwięcej wczesną wiosną i jesienią oraz w okresach niedoboru witamin i mikroelementów. Taka ilość nie stanowi nawet 10% wszystkich, które mamy na głowie. Średnio tyle właśnie włosów pozostaje w spoczynku (już nie rośnie), a reszta (90%) jest w fazie wzrostu. Włosy wypadają z cebulkami i jest to zjawisko, które nie powinno niepokoić, póki nie wystąpi wyraźne zmniejszenie objętości fryzury.

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny hormonalne

O nadmiernym wypadaniu włosów można mówić wtedy, gdy zaburzeniu ulega cykl ich wzrostu, czyli coraz więcej kosmyków zaczyna pozostawać w fazie spoczynku. W skrajnych przypadkach dochodzi do całkowite obumarcia mieszków włosowych. Mamy wówczas do czynienia z łysieniem.

  • Dlaczego mężczyźni łysieją?

W zdecydowanej większości przypadków za nadmierne wypadanie włosów odpowiadają hormony. U mężczyzn głównym winowajcą jest testosteron, który przekształca się w dihydrotestosteron (DHT). U panów wykazujących nadwrażliwość na DHT (czynnik genetyczny lub nabyty w wyniku chorób, np. przerostu prostaty)
dochodzi do miniaturyzacji i niszczenia mieszków włosowych.

  • Dlaczego wypadają włosy kobietom po 40.?

U kobiet hormonalnych przyczyn wypadania włosów jest co najmniej kilka: nadwrażliwość na androgeny, spadek ilości estrogenów po ciąży i w czasie menopauzy, zespół policystycznych jajników, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, a także choroby tarczycy, które dotyczą przede wszystkim przedstawicielek płci żeńskiej (ale mogą wystąpić także u mężczyzn). Po 40. roku życia ryzyko wypadania włosów ze względu na nasilenie zmian hormonalnych znacznie się zwiększa. Może doprowadzić nawet do łysienia plackowatego, które – wbrew pozorom – nie jest tylko męską przypadłością.

  • Dlaczego dziecku wypadają włosy?

Łysienie plackowate o podłożu autoimmunologicznym może wystąpić nawet u dzieci. Towarzyszy często chorobie Hashimoto, chorobom skóry (np. bielactwu nabytemu)
, a także cukrzycy typu I. Może też mieć związek z wadami wrodzonymi. Wówczas oprócz wypadania włosów obserwuje się plamy na paznokciach i problemy ze słuchem. Zazwyczaj jednak dziecko traci włosy z powodu alergii pokarmowej czy nieprawidłowego odżywiania.

Nadmierne wypadanie włosów – inne przyczyny

Włosy wypadają także na skutek:

Co stosować na wypadanie włosów?

W przypadku znacznej utraty włosów trzeba wskazać przyczynę problemu i od niej uzależnić dalsze postępowanie. Zazwyczaj konieczne jest podjęcie leczenia specjalistycznego. Aby dowiedzieć się, dlaczego mieszki włosowe uległy osłabieniu, warto m.in. zrobić morfologię, określić poziom ferrytyny, TSH, testosteronu, androstendionu i prolaktyny w organizmie.

Niezależnie od przyczyny wypadania włosów można wspomagać się dermokosmetykami trychologicznymi w postaci szamponu, odżywki, serum, maski, a nawet plastrów. Warto też przyjmować codzienną porcję mikroelementów (cynku, miedzi, biotyny, L-cysteiny) i preparatów z wyciągami roślinnymi stymulującymi wzrost włosów (pokrzywą, skrzypem polnym)
.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)