Do moczenia grzybów użyj zamiast wody. Aromat eksploduje
Długo by wyliczać: barszcz czerwony, zapiekanki, pizza, rosół, pierogi - to tylko niektóre z potraw, do jakich suszone grzyby mogą wnieść tę najsmaczniejszą nutę. Jeśli mamy suszone grzyby, musimy je odpowiednio przygotować przed dodaniem do potraw. Jak więc je namoczyć i jak długo gotować, by były najlepsze?
21.12.2022 | aktual.: 21.12.2022 18:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak namoczyć suszone grzyby? I w zasadzie po co to robić? Grzyby są często wykorzystywane w kuchni, i to zwłaszcza w okresie świątecznym. Ale nie tylko. Suszone grzyby nadają się do wielu różnych potraw - np. do zupy grzybowej, kapusty gotowanej, bigosu, pierogów, krokietów czy gołąbków. Z grzybów można zrobić także sos grzybowy, który urozmaici mięso lub makaron.
Jak namoczyć suszone grzyby?
Moczenie grzybów sprawia, że są bardziej miękkie, szybciej się gotują, a jednocześnie woda wymywa piasek i inne zanieczyszczenia, które nie zawsze da się usunąć przed suszeniem. Jednak wszystko należy robić jednocześnie ostrożnie i umiejętnie, aby cały aromat grzybów nie został wymyty razem z piaskiem.
Najpierw dobrze opłucz grzyby pod bieżącą wodą, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Nie musisz robić tego długo - po namoczeniu grzybów i tak przecedzisz jeszcze trochę wody, aby usunąć pozostały piasek lub odpady leśnej ściółki.
Następnie włóż grzyby do garnka i zalej je letnią wodą. Powinno być jej tyle, by zakryła wierzch grzybów. Dlaczego woda letnia, a nie zimna? Niektórzy preferują tę drugą metodę, ale grzyby w letniej wodzie miękną znacznie szybciej, więc jej użycie przyspiesza cały proces. Nie powinno się jednak zalewać grzybów wrzątkiem. Najlepsza jest temperatura pokojowa. Jeśli woda będzie za gorąca, grzyby staną się jeszcze twardsze, a przecież zupełnie nie o to nam chodzi.
Jak moczyć grzyby w mleku?
Co ciekawe, grzyby moczyć można nie tylko w wodzie, ale także w mleku - zgodnie ze staropolskim zwyczajem. Mleko nadaje im nieco delikatniejszy smak, przez co rozpływają się w ustach. Aby to zrobić, musisz posolić lekko mleko i nadać mu temperaturę pokojową, a potem moczyć w niej grzybowe okazy.
Jak długo powinno się moczyć grzyby?
Jeśli chcesz namoczyć grzyby w wodzie, wystarczą 2 godziny w przypadku podgrzybków i borowików. Grzyby te mają dużo silniejszy aromat i smak po wysuszeniu niż świeże. Inne grzyby wymagają trochę więcej czasu, ale za to krócej się je gotuje. Warto przyjąć, że moczenie powinno zawsze trwać co najmniej godzinę.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!