Blisko ludziTo największy błąd grzybiarzy. Wzywana jest policja

To największy błąd grzybiarzy. Wzywana jest policja

To najważniejsza zasada grzybobrania
To najważniejsza zasada grzybobrania
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | vadimverenitsyn
oprac. NT

28.09.2022 19:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jesień to czas, gdy chętnie chwytamy za kosze i pędzimy do lasów w poszukiwaniu grzybów. Najpiękniejsze okazy chętnie zabieramy do domów, by móc cieszyć się ich wyjątkowym smakiem. Jest jednak kilka ważnych rzeczy, o których musimy pamiętać, wybierając się na zbiory. Sprawdź, czy znasz wszystkie zasady bezpiecznego grzybobrania.

Poza wiedzą dotyczącą gatunków i poprawnego zbierania grzybów, konieczne jest, by zatroszczyć się o bezpieczeństwo w lesie. Często spacerując pomiędzy drzewami, tracimy poczucie czasu. W krótkie jesienne dni bardzo szybko robi się ciemno, a patrząc pod nogi, możemy stracić orientację w terenie. Ludzie często gubią się w lasach podczas grzybobrania. To bardzo niebezpieczna sytuacja. Wtedy na pomoc wzywana jest policja. Jak temu zapobiec?

Jak przygotować się do grzybobrania, by nie zgubić się w lesie?

1. Nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno. Jesienne dni są krótkie, a zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie.

2. Nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto dobrze zna teren. Jeśli na grzybobranie wybierasz się z dzieckiem, ważne by stale było w zasięgu twojego wzroku. Staraj się stale z nim rozmawiać, będziesz miał pewność, że jest blisko ciebie.

3. Należy zaplanować czas, jaki zamierzamy spędzić w lesie i trzymać się planu.

4. Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy.

5. Bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią.

6. Przed wyjściem dokładnie wskazujemy bliskim, do jakiego lasu się wybieramy i w którym kierunku będziemy zmierzać.

7. Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas grzybobrania może przydać się kurtka przeciwdeszczowa, a gdy się ściemni, przydarzą się latarki i elementy odblaskowe.

Co zrobić, gdy zgubisz się w lesie?

Najważniejsza zasada: nie wolno panikować. Daj sobie chwilę, odpocznij, rozejrzyj się, przeanalizuj, co widzisz wokół. Jeśli nie jesteś pewien, czy uda ci się znaleźć drogę powrotną, zadzwoń na policję. Poszukaj rozstawionych w lesie słupków. Jeśli taki znajdziesz, jego numer podaj dyspozytorowi.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)
Zobacz także