Jak załadować zmywarkę? Instrukcja krok po kroku
Prawidłowe załadowanie zmywarki zapewni idealnie domyte naczynia i zaoszczędzi nam dodatkowego ręcznego zmywania. Ponadto zapobiegnie to ewentualnym uszkodzeniom i zarysowaniom na ulubionej zastawie. Dowiedz się, jak wkładać naczynia do zmywarki, aby najlepiej wykorzystać jej pojemność.
29.05.2019 | aktual.: 03.06.2019 12:22
Jak załadować naczynia do zmywarki – ogólne wskazówki
Kwestia prawidłowego załadowania naczyń do zmywarki może z pozoru wydawać się prosta. Jednak czy wiesz, jak włożyć naczynia do zmywarki, aby optymalnie wykorzystać jej pojemność?
Nieumiejętne umiejscowienie naczyń i garnków w dwóch koszach może skutkować niedokładnym usunięciem zabrudzeń lub nieestetycznymi smugami. W najgorszym wypadku delikatna zastawa zostanie porysowana, a nawet pobita.
Zanim załadujemy zmywarkę, warto pamiętać o kilku zasadach:
- Usuń z talerzy większe resztki jedzenia. Mogą one podczas zmywania osadzić się na filtrze, przez co zmywarka przestanie prawidłowo działać, dodatkowo są one źródłem nieprzyjemnego zapachu. Natomiast małe pestki zapchają otwory w ramionach spryskujących.
- Nie przeładowuj zmywarki. Nowoczesne urządzenia są zaprojektowane tak, aby mogły umyć jak najwięcej naczyń. Kosze mają ergonomiczny kształt, dzięki czemu woda może swobodnie krążyć i dociera do najmniejszych zakamarków. Nie będzie to jednak możliwe, kiedy ułożymy w zmywarce stos nachodzących na siebie naczyń. Może to też negatywnie wpłynąć na pracę ramienia spryskującego. Maksymalna pojemność standardowej zmywarki o szerokości 60 cm to 15 kompletów. W skład jednego kompletu wchodzą: talerz płytki, talerz głęboki, talerz deserowy, szklanka, filiżanka, kieliszek do wina i sztućce (łyżka, nóż, widelec oraz łyżeczka).
- Regularnie myj zmywarkę. Gwarancją dobrego działania urządzenia jest dbanie o jego czystość. Kompleksowe czyszczenie powinno być przeprowadzane co najmniej raz w miesiącu. Można w tym celu wykorzystać środek do dezynfekcji dostępny na rynku lub umyć zmywarkę domowymi sposobami (np. za pomocą sody oczyszczonej oraz octu).
Jak prawidłowo wkładać naczynia do zmywarki?
Większość zmywarek posiada dwa kosze, w których można układać brudne garnki oraz naczynia. Ponadto, w zależności od modelu urządzenia, wyposażone jest w szufladę lub koszyk na sztućce. W taki sposób nie przemieszczają się one po komorze zmywarki. Wkładanie naczyń do zmywarki warto zacząć od dolnego kosza. Jest on przeznaczony do mycia talerzy, waz oraz garnków. Umieścimy tam największą, najcięższą oraz najbardziej zabrudzoną zastawę.
Aby zmywanie było efektywne, duże garnki układamy w zmywarce dnem do góry po zewnętrznej stronie kosza, aby woda mogła swobodnie krążyć, a ramię spryskujące nie zostało przypadkowo zablokowane. Talerze małe oraz deserowe umieszczamy pionowo, na środku kosza, natomiast duże (podobnie jak w przypadku garnków) na zewnątrz. Podczas wkładania patelni należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy jej nieregularny kształt pozwala na swobodne obracanie się ramienia, a co za tym idzie równomierną dystrybucję wody. Bardzo zabrudzone naczynia warto ułożyć jak najbliżej dyszy.
Na górnym koszu umieść lżejsze naczynia, czyli miseczki, salaterki, szklanki, kieliszki, kubki i filiżanki. Kubki należy postawić dnem do góry po zewnętrznej stronie, a ucho skierować wewnątrz zmywarki. Miski ułóż na płasko, dnem do góry i na środku kosza. Długie przybory kuchenne, np. chochle, można ułożyć na płasko między miskami.
Po prawidłowym rozmieszczeniu wszystkich naczyń można włączyć zmywarkę.
Jakie naczynia wkładać do zmywarki?
Aby bezpiecznie korzystać ze zmywarki, trzeba upewnić się, co wolno wkładać do tego urządzenia. Jeżeli zadajesz sobie pytanie – czy patelnie ceramiczne można myć w zmywarce, to czytaj dalej.
Do zmywarki bez problemu można załadować:
- Ceramiczną zastawę stołową.
- Patelnie ceramiczne, które można myć w zmywarce.
- Naczynia z grubego szkła, takie jak: szklanki, naczynia żaroodporne czy miski.
- Sztućce oraz garnki wykonane ze stali nierdzewnej.
- Garnki emaliowane – należy jednak zwrócić uwagę na odpryski, które szybko mogą rdzewieć (taki przerdzewiały garnek nie nadaje się już do użytku).
- Naczynia z grubego plastiku, które posiadają znaczek "dishwasher safe".
Należny pamiętać, że niektóre z wymienionych naczyń mogą nie nadawać się do mycia w zmywarce. Przed załadowaniem nowych garnków lub talerzy, warto zapoznać z notatką dołączoną przez producenta.
Jakich naczyń nie wkładać do zmywarki?
Do zmywarki nie wkładamy:
- Kryształowej zastawy stołowej – może stracić swój połysk i zostać trwale uszkodzona.
- Naczyń z porcelany oraz zdobionych ręcznie.
- Sztućców wykonanych ze srebra, miedzi lub złota – silne detergenty spowodują wytworzenie się nieestetycznego nalotu.
- Drewnianych desek, misek oraz łyżek.
- Pojemników z cienkiego plastiku – są podatne na negatywne działanie wysokiej temperatury.
- Naczyń wykonanych z aluminium oraz z teflonu.
- Żeliwnych patelni oraz garnków, które mogą rdzewieć.
- Ostrych noży kuchennych – zmywarka spowoduje ich szybkie tępienie.
- Termosów i kubków termicznych – wysoka temperatura zmywania może uszkodzić właściwości termoizolacyjne.
Przeczytaj także:
- Zmywarka 45 czy 60 cm - jaką wybrać?
- Jak wybrać zmywarkę? Przegląd najpopularniejszych modeli zmywarek: Bosch, Siemens, Electrolux i Whirlpool
- Jak zamontować oraz zabudować zmywarkę? Instrukcja krok po kroku
- Program ECO w zmywarce - na czym polega i jak długo trwa?
- Najlepsze tabletki do zmywarki
- Sól do zmywarek - po co jest potrzebna i kiedy należy ją stosować?