Jak zamontować oraz zabudować zmywarkę? Instrukcja krok po kroku

Jak zamontować oraz zabudować zmywarkę? Instrukcja krok po kroku

Jak zamontować oraz zabudować zmywarkę? Instrukcja krok po kroku
Źródło zdjęć: © iStock.com
03.04.2019 15:44, aktualizacja: 08.04.2019 13:54

Montaż czy zabudowa zmywarki nie muszą wiązać się z wynajmowaniem fachowca. Dzięki prostej instrukcji czynności te wykonamy samodzielnie. Jak zamontować oraz zabudować zmywarkę?

Jak zamontować zmywarkę wolnostojącą?

Decydując się na zakup zmywarki, należy uważać, aby jej rozmiar pasował do reszty wyposażenia kuchni. Najpopularniejszymi rozmiarami na rynku są zmywarki o szerokości 45 lub 60 cm. Gdy już wybierzemy odpowiedni sprzęt, możemy zabrać się za montaż.

Do zamontowania zmywarki wolnostojącej nie jest potrzebna pomoc fachowca, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad.

Pierwszym krokiem jest ustalenie, gdzie stanie zmywarka. Należy pamiętać o tym, aby ustawić ją w pobliżu złącza kanalizacyjnego. Warto pomyśleć o zamontowaniu zmywarki obok zlewu kuchennego – wtedy nie będziemy mieli problemu z dostępem do bieżącej wody oraz odpływu.

Po ustawieniu sprzętu na dedykowanym mu miejscu należy podłączyć zmywarkę do prądu, zawór wodny przykręcić do kranu, a przyłącze na kanalizacyjne zamontować do odpływu. Jeżeli zmywarka jest lekko niższa od kuchennego blatu, przy którym stoi, wystarczy wyregulować jej nóżki.

Obraz
© iStock.com

Jak zamontować zmywarkę wolnostojącą w ciągu kuchennym?

Zamontowanie zmywarki wolnostojącej w ciągu kuchennym to idealne rozwiązanie w przypadku małej kuchni. Jeśli nie mamy miejsca na dostawienie osobnego urządzenia obok blatu kuchennego, wystarczy zrezygnować z jednej szafki. W ten sposób zamienimy szafkę na funkcjonalną zmywarkę, która pozwoli nam oszczędzić czas oraz pieniądze.

Na początku wystarczy wybrać szafkę, w której ma stanąć zmywarka wolnostojąca. Następnie wymontować z niej półki, zdjąć drzwiczki z zawiasów oraz wyjąć całą resztę konstrukcji szafki.

Aby wsunąć zmywarkę wolnostojącą pod blat, trzeba zdemontować górna część sprzętu. Zazwyczaj wystarczy odkręcić od 4. do 6. małych śrubek. Przed umieszczeniem sprzętu w wybranym miejscu należy podłączyć go do prądu, wody i kanalizacji oraz upewnić się, czy zmywarka nie jest za niska bądź za wysoka. W regulacji wysokości zmywarki pomogą nam 4 nóżki, na których stoi sprzęt.

Jak zabudować zmywarkę?

Jeżeli zależy nam na spójnym wyglądzie kuchni, warto zdecydować się na zakup zmywarki do zabudowy. Taki sprzęt idealnie wpasuje się w ciąg szafek) i będzie niezauważalny. Montaż zmywarki do zabudowy jest nieco bardziej skomplikowany niż podłączenie zmywarki wolnostojącej. Należy pamiętać o wyposażeniu się w wiertarko-wkrętarkę, ołówek, śrubokręt, młotek, piłę do drewna oraz ołówek. Jak zamontować zmywarkę do zabudowy?

  1. W celu zabudowania zmywarki wymontuj szafkę, na miejscu której ma stanąć zmywarka. Pamiętaj, aby najpierw wyjąć półki, zdjąć drzwi z zawiasów (oraz je wymontować), a następnie wyjąć cały stelaż szafki.
  2. Jeżeli posiadasz zmywarkę częściowo zintegrowaną (z widocznym panelem funkcyjnym), przytnij front szafki do odpowiedniego rozmiaru, czyli tak, by zostawić odpowiednią ilość miejsca na panel sterowania. W przypadku zmywarki w pełni zintegrowanej nie ma potrzeby przycinania szafki.
  3. Aby zabezpieczyć krawędź blatu przed oddziaływaniem pary, należy zamontować ochronną metalową listwę (będzie ona dołączona do zmywarki).
  4. Podłącz zmywarkę do źródła energii oraz wody. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie zmywarki do zabudowy obok zlewozmywaka.
  5. Należy wstępnie wyregulować przednie i tylne nóżki zabudowywanej zmywarki. Następnie wsuń sprzęt pod blat i dokręć nóżki tak, aby między blatem kuchennym a obudową zmywarki zostało jak najmniej miejsca.
  6. Większość producentów dołącza do zmywarek stelaż do montażu frontu oraz instrukcję obsługi. Po rozłożeniu służy ona do zaznaczenia miejsc, które trzeba nawiercić w wewnętrznej stronie drzwiczek w celu całkowitego zabudowania zmywarki. Zainstalowanie i zlicowanie frontu przebiega różnie, w zależności od producenta. Zmywarki Beco korzystają z systemu haczyków, dzięki którym łatwo można wślizgnąć front szafki na drzwi zmywarki. Natomiast zmywarkę Bosch zabudujemy za pomocą śrub.