Jak wybrać zmywarkę do zabudowy? Rodzaje i najlepszy rozmiar

Jak wybrać zmywarkę do zabudowy? Rodzaje i najlepszy rozmiar

Jak wybrać zmywarkę do zabudowy? Rodzaje i najlepszy rozmiar
Źródło zdjęć: © iStock.com
03.04.2019 13:19, aktualizacja: 08.04.2019 13:41

Zmywarka do zabudowy to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na idealnie spójnym wystroju kuchni. Takie urządzenie można sprytnie schować w ciągu szafek kuchennych. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą zmywarkę do zabudowy.

Rodzaje zmywarek do zabudowy

  • Zmywarka do zabudowy częściowo zintegrowana – jest to zmywarka, w której panel funkcyjny jest widoczny w górnej części drzwiczek. Zaletą tego rodzaju zmywarki jest możliwość sprawdzenia, ile jeszcze czasu pozostało do końca pracy urządzenia. Niestety jest ona dosyć kłopotliwa podczas montażu, ponieważ trzeba docinać drzwiczki kuchennej szafki do odpowiedniej wysokości. Mankamentem jest również kwestia estetyczna, gdyż zmywarki częściowo zintegrowane zaburzą spójność kuchennego ciągu.
  • Zmywarka do zabudowy całkowicie zintegrowana – zmywarka, która idealnie wpasuje się w ciąg szafek kuchennych. Panel sterowania znajduje się wewnątrz drzwiczek, więc mamy do niego dostęp tylko wtedy, kiedy urządzenie nie pracuje.
Obraz
© Materiały prasowe

Rozmiar zmywarki do zabudowy

Jedną z ważniejszych kwestii przy wybieraniu zmywarki do zabudowy jest jej rozmiar. Najczęściej oferowanymi na rynku szerokościami są zmywarki 45 oraz 60 cm. Dobrym rozwiązaniem dla mniejszej kuchni będzie zmywarka do zabudowy o szerokości 45 cm. Takie urządzenie nie zajmie dużo miejsca, jednak trzeba liczyć się z potrzebą częstszego uruchamiania zmywarki, co generuje wyższe koszty. Jeżeli nie brakuje nam przestrzeni w kuchni, warto zastanowić się nam zmywarką do zabudowy o szerokości 60 cm. Nie różni się ona zbytnio ceną od mniejszej siostry, a dzięki niej z pewnością uda nam się oszczędzić na rachunkach za prąd oraz wodę.

Zmywarka do zabudowy 45 cm sprawdzi się idealnie dla dwuosobowego gospodarstwa domowego lub dla większej rodziny, która często jada poza domem. Należy pamiętać, że do takiego urządzenia nie załadujemy dużej liczby garnków oraz patelni. Standardowa pojemność zmywarki do zabudowy 45 cm to 8-10 kompletów naczyń, w którego skład wchodzą: talerz płytki i głęboki, talerz deserowy, kieliszek do wina, filiżanka, widelec, nóż, łyżka oraz łyżeczka.

Zmywarka do zabudowy 60 cm zapewni czyste naczynia wieloosobowej rodzinie. Do urządzenia zmieści się ponad 15 kompletów naczyń. Jeżeli lubimy dużo gotować, to zmywarka o szerokości 60 cm będzie idealnym rozwiązaniem.

Jak wybrać dobrą zmywarkę do zabudowy?

Odpowiednio dobrana zmywarka ułatwia codzienne obowiązki i pozwala zaoszczędzić czas. W bogatej ofercie sklepów ze sprzętem AGD znajduje się wiele różnych modeli zmywarek. Wybór zmywarki do zabudowy często sprawia niemały problem. Wybranie rozmiaru (a co za tym idzie – pojemności) to już połowa sukcesu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zakupu zmywarki do zabudowy?

  • Klasa energetyczna – im wyższa, tym mniej zapłacimy za prąd. Większość osób decyduje się na A++. Takie zmywarki, w zależności od wielkości, wykorzystają około 200 kWh. W skali roku przełoży się to na ponad 100 zł. Zmywarki do zabudowy w klasie A+++ zużywają najmniej prądu, są one jednak najdroższe.
  • Zużycie wody – każdy użytkownik zmywarki chce, aby urządzenie pobierało jak najmniej wody. Zużycie wody jest zależne głównie od programu myjącego. Oszczędny tryb ekonomiczny pobierze około 7 litrów wody, zaś długie mycie naczyń w zmywarce będzie o wiele kosztowniejsze.
  • Poziom hałasu – hałas wytwarzany przez zmywarkę do zabudowy podczas jej pracy wiąże się bezpośrednio z komfortem użytkowania urządzenia. Zmywarki emitują dźwięk na poziomie od 38 do 45 dB.
  • Dostępne programy oraz dodatkowe funkcje – programy zmywarki do zabudowy należy dobierać do indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego, w którym mieszkamy. Duża liczba dodatkowych funkcji podnosi cenę urządzenia. Jednymi z najbardziej przydatnych są: funkcja opóźnionego startu, mycie oszczędne (zużywa mniej wody i prądu), mycie szybkie (stosowane do lekko zabrudzonych naczyń) czy możliwość załadunku do połowy (można uruchomić zmywarkę, która nie jest w całości zapełniona).
Obraz
© Shutterstock.com

Jaka zmywarka do zabudowy jest najlepsza?

Najpopularniejszymi i najczęściej polecanymi urządzeniami są zmywarki do zabudowy Bosch, zmywarki do zabudowy Whirlpool oraz (znacznie tańsze) zmywarki do zabudowy Amica. W zależności od wybranego rozmiaru za bezawaryjną zmywarkę, która posłuży nam na lata, będzie trzeba zapłacić około 1200-1500 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także