Zmywarka 45 czy 60 cm - jaką wybrać?

Zmywarka 45 czy 60 cm - jaką wybrać?

Zmywarka 45 czy 60 cm - jaką wybrać?
Źródło zdjęć: © iStock.com
02.04.2019 15:57, aktualizacja: 08.04.2019 13:39

Zastanawiasz się, czy lepsza będzie zmywarka 45, czy 60 cm? Aby spełniała swoje funkcje, powinna być dopasowana do potrzeb domowników. Nie tylko jeżeli chodzi o funkcje, ale i rozmiar. Jaką zmywarkę wybrać - 45 czy 60 cm?

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy?

Przed podjęciem decyzji o tym, jak dużą zmywarkę kupić, należy wybrać rodzaj tego sprzętu. Producenci oferują zmywarki do zabudowy oraz wolnostojące. Jaką wybrać?

  • Zmywarka do zabudowy – o tym, czy kupujemy zmywarkę do zabudowy, trzeba zadecydować już na etapie projektowania kuchni. Takie urządzenia idealnie wpasują się w ciąg szafek kuchennych i nie zaburzą wyglądu całego pomieszczenia. Po zamontowaniu pasującego do całości frontu, urządzenie nie rzuca się w oczy. Zmywarki do zabudowy są najczęściej produkowane w szerokości 45 oraz 60 cm. Warto również wspomnieć o tym, że producenci wyróżniają dwa typy urządzeń do zabudowy – zmywarki częściowo zintegrowane (panel sterowania jest widoczny w górnej części drzwiczek) oraz zmywarki całkowicie zintegrowane (panel sterowania jest schowany za drzwiczkami; aby włączyć taką zmywarkę, należy najpierw uchylić lekko drzwi i wcisnąć odpowiedni przycisk).
  • Zmywarka wolnostojąca – takie urządzenie można wstawić do kuchni w dowolnym miejscu i bez dodatkowej ingerencji w strukturę szafek. Jeżeli jednak zależy nam na umieszczaniu zmywarki wolnostojącej w ciągu szafek kuchennych, można to zrobić, zdejmując górną część urządzenia i stawiając na nim blat. Należy jednak pamiętać, aby ustawić urządzenie w pobliżu kontaktu oraz rur kanalizacyjnych. Najpopularniejszym kolorem zmywarek wolnostojących jest srebrny, jednak producenci oferują również urządzenia z białym frontem, które będzie pasować do klasycznej kuchni.
Obraz
© Fotolia

Dla kogo zmywarka 45 cm?

Zmywarki 45 cm to jedne z najmniejszych zmywarek dostępnych na rynku. Jak sama nazwa wskazuje, ich szerokość nie przekracza 45 cm. Oznacza to, że sprawdzą się idealnie w małych kuchniach, gdzie ilość miejsca jest ograniczona. Kolejną zaletą zmywarki 45 cm jest to, że zostanie ona zapełniona szybciej niż urządzenie o większych gabarytach. Jest to szczególnie ważne dla małych (np. dwuosobowych) gospodarstw domowych, gdzie ilość naczyń jest ograniczona.

Niewielkie wymiary zmywarki 45 cm powodują, że nie zmieścimy do niej większych garnków oraz patelni. Ze względu na ograniczoną pakowność takie urządzenie będzie trzeba częściej włączać, co przełoży się na wyższe koszty eksploatacji. Dodatkowo zmywarka 45 cm jest ona nieco droższa od zmywarki 60 cm.

Dla kogo zmywarka 60 cm?

Zmywarka o szerokości 60 cm to największe urządzenie dostępne w większość polskich sklepów ze sprzętem AGD. Aby wstawić taką zmywarkę, potrzeba wygospodarować znacznie więcej miejsca, więc będzie ona dobrym rozwiązaniem do dużej i przestronnej kuchni. Zmywarka 60 cm będzie rozwiązaniem idealnym dla dużej, wielodzietnej rodziny. Zaletą zmywarki 60 cm jest to, że z łatwością umyjemy w niej patelnie oraz większe garnki, zmieści ona również więcej talerzy i szklanek. Takie urządzenie pozwoli oszczędzić więcej wody i prądu.

Niewątpliwym mankamentem zmywarki 60 cm będą jej gabaryty. Urządzenie nie nadaje się do mniejszych pomieszczeń oraz dla małych rodzin, którym szybkie zapełnienie zmywarki 60 cm sprawi kłopot.

Obraz
© Shutterstock.com

Zmywarka 45 czy 60 cm - która zużywa więcej prądu?

Kolejną kluczową kwestią przy wyborze zmywarki jest zużycie prądu. Jest ono zależne przede wszystkim od klasy energetycznej oraz wielkości urządzenia. Ile prądu zużywa zmywarka?

Najpopularniejszą klasą energetyczną z najbogatszą ofertą zmywarek jest A++. I tak zmywarki 45 cm zużyją średnio około 200 kWh w skali roku, co daje 100–120 zł. Za to w tej samej klasie zmywarki 60 cm wykorzystają powyżej 250 kWh, co przekłada się na około 150 zł rocznie.

W wyższej klasie energetycznej (A+++) zużycie prądu przez zmywarkę proporcjonalnie zmaleje. Wtedy zarówno zmywarka 60 cm, jak i zmywarka 45 cm zużyje poniżej 190 kWh (około 100 zł rocznie).

Warto pamiętać, że mimo sporego zużycia prądu przez zmywarkę, mycie w niej naczyń jest wydajniejsze niż zmywanie ręczne. Oszczędzamy nie tylko wodę oraz detergent, ale również nasz cenny czas, który zamiast przy zlewie możemy spędzić z rodziną lub znajomymi.

Zmywarka 45 czy 60 cm - które urządzenie kupić?

Co będzie lepsze – zmywarka 45 czy 60 cm? Przy wyborze należy wziąć pod uwagę, jaką przestrzenią w kuchni dysponujemy, jak duża jest nasza rodzina oraz jak dużo naczyń używamy.

Pojemność zmywarki łatwo określić przy pomocy tego, ile kompletów naczyń można zmieścić naraz w urządzeniu. W skład kompletu wchodzą: talerz płytki, talerz głęboki, talerz deserowy, szklanka, filiżanka, kieliszek do wina i sztućce (łyżka, nóż, widelec oraz łyżeczka). Pojemność zmywarki 45 cm to od 8 do 10 kompletów. Należy pamiętać, że do urządzenia o szerokości 45 cm nie zmieszczą się duże garnki i patelnie. Natomiast pojemność zmywarki 60 cm to 15 kompletów naczyń.

Jeżeli chodzi o model zmywarki 45 cm, to największy wybór oferuje Bosch oraz Whirlpool. Zmywarka Bosh o szerokości 45 cm i standardowej klasie energetycznej A++ to wydatek rzędu 1200–1500 zł. Natomiast cena zmywarek 45 Whirlpool jest podobna i utrzymuje się na poziomie 1300-1500 zł. Zdecydowanie najtańsze są zmywarki Amica, które można kupić już za około 1000 zł.

Jeżeli zdecydujemy się na zmywarkę 60 cm, to za urządzenie z firmy Bosch zapłacimy około 1500 zł. Zmywarka Whirlpool kosztuje tyle samo. Ceny zmywarek Amica są niższe o około 200-300 zł.

Jeżeli zależy nam na bezawaryjnym urządzeniu z wieloma udogodnieniami (np. cichą pracą urządzenia, funkcją opóźnionego startu lub trybem wyparzania naczyń), warto zainwestować w nieco droższe zmywarki Bosch lub zmywarki Whirlpool.