Jak umyć zmywarkę? Instrukcja krok po kroku
Zmywarka to urządzenie, które wielu osobom ułatwia wykonywanie domowych obowiązków. Regularne mycie urządzenia pozwoli na jego sprawne i długie działanie. Jednak pozostaje pytanie: lepiej wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami czy za pomocą sklepowych płynów czyszczących? Podpowiadamy, jak umyć zmywarkę.
28.05.2019 | aktual.: 03.06.2019 12:29
Mycie zmywarki – co warto wiedzieć?
Zmywarka do naczyń to urządzenie, bez którego wielu domowników nie wyobraża sobie życia. Jednak podczas codziennej eksportacji nie możemy zapomnieć o jego regularnym myciu. Będzie to miało ogromny wpływ nie tylko na wygląd naszych naczyń, ale również na prawidłowe działanie i bezawaryjność zmywarki. Dbanie o czystość zmywarki zapobiegnie również powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Dokładne czyszczenie wnętrza urządzenia zaleca się przeprowadzać co najmniej raz w miesiącu. Jak umyć zmywarkę?
Na dnie, ściankach oraz ramionach spryskujących zmywarki może gromadzić się tłuszcz i kamień. W zależności od stopnia zabrudzeń możemy skorzystać z 3 sposobów mycia zmywarki:
- wyjąć wszystkie naczynia, napełnić dozownik detergentem do mycia naczyń, którego zwykle używamy, a następnie wybrać program z bardzo wysoką temperaturą wody i włączyć zmywarkę;
- umyć zmywarkę za pomocą środków czyszczących dostępnych na rynku;
- umyć zmywarkę domowymi sposobami.
Jak umyć zmywarkę za pomocą płynów czyszczących?
Na rynku możemy znaleźć wiele produktów, które czyszczą i dezynfekują zmywarkę. Podstawą jest umycie filtra, który jest jednym z najważniejszych elementów urządzenia. Jest on odpowiedzialny za zbieranie resztek jedzenia, które znajdują się na talerzach podczas zmywania. Chemiczne preparaty pomagają w kompleksowych czyszczeniu naszego urządzenia – rozpuszczają pozostałości pokarmów oraz wapienny osad, który gromadzi się na wszystkich elementach. W taki sposób umyjemy filtr, płaszcz wodny oraz ramiona spryskujące.
Najpopularniejsze płyny czyszczące zapakowane są w płaskie, plastikowe butelki. Przed ich użyciem konieczne jest opróżnienie zmywarki. Następnie odklejamy nalepkę, która znajduje się na nakrętce detergentu. Pojemnik należy umieścić (otworem do dołu) w dolnym koszu zmywarki. Aby aktywować środek, trzeba uruchomić program urządzenia, podczas którego woda osiągnie minimum 60 stopni. Dla uzyskania najlepszych efektów czynność należy powtarzać co miesiąc.
Warto pamiętać, że niektóre środki będą wymagały umieszczenia butelki w koszyku na sztućce. Cena płynu do czyszczenia zmywarek waha się w granicach 15 złotych.
Mycie zmywarki domowymi sposobami
Mycie zmywarki naturalnymi sposobami jest nieco bardziej czasochłonne. Jednakże, jeśli zależny nam na oszczędności i wyeliminowaniu szkodliwych, chemicznych substancji, to mycie zmywarki octem i sodą oczyszczoną będzie dla nas opcją idealną. Połączenie tych środków świetnie oczyści i odświeży wnętrze urządzenia. Ocet błyskawicznie usunie osad z kamienia, zaś soda zwalczy nieprzyjemny zapach.
Jak umyć zmywarkę octem i sodą oczyszczoną – instrukcja krok po kroku
- Wyjmij ze zmywarki dwa kosze na naczynia, następnie dokładnie je umyj za pomocą miękkiej ścierki i wody z niewielką ilością płynu do naczyń.
- Wyjmij filtr, który znajduje się na dnie zmywarki. W tym celu wystarczy złapać za plastikowy element i przekręcić w lewo. Każdy filtr zmywarki składa się z co najmniej 3 elementów: filtru głównego, gruboziarnistego oraz drobnoziarnistego (mikrofiltru). Zdejmij mikrofiltr z filtra głównego i dokładnie wyczyść elementy pod bieżącą wodą. Jeżeli znajduje się na nim osad z kamienia, można zanurzyć filtr w szklance octu na nie dłużej niż pół godziny.
- Przetrzyj ramiona spryskujące miękką ściereczką. Sprawdź, czy otwory nie są zapchane – jeżeli są, to należy wymontować oba ramiona i przemyć je pod bieżącą wodą. Górne ramię zdejmuje się, obracając nakrętkę w lewo, zaś dolne wystarczy pociągnąć ku górze.
- Wymyj drzwi zmywarki zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz. Należy zwrócić szczególną uwagę na uszczelki, wokół których gromadzą się resztki jedzenia. Można je wymieść za pomocą starej szczoteczki do zębów. Wyczyść również dozowniki na detergenty oraz panel sterowania wodą z płynem do mycia naczyń. Jeżeli zauważysz biały osad, możesz zastosować mieszankę wody z octem (w proporcjach 1 do 1).
- Włóż do zmywarki wszystkie filtry, ramiona spryskujące i kosze. Na dno urządzenia wylej szklankę octu, a do pojemnika na tabletkę wsyp sodę oczyszczoną. Na koniec włączamy długi program zmywarki z wysoką temperaturą.
Zobacz także
Jak dbać o zmywarkę na co dzień?
Oprócz okresowego, kompleksowego mycia zmywarki, warto stosować się do kilku wskazówek, które podpowiedzą nam, jak dbać o zmywarkę na co dzień:
- Uchyl drzwi zmywarki po skończonym zmywaniu. Dzięki temu zarówno naczynia, jak i wnętrze urządzenia wyschną szybciej, co zniweluje rozwój bakterii oraz kamienia.
- Co najmniej raz w tygodniu usuń z filtra resztki jedzenia.
- W walce z nieprzyjemnym zapachem pomoże cytryna. Wystarczy rozłożyć w koszach kilka grubych plasterków dla natychmiastowego odświeżenia.
- Regularnie stosuj sól do zmywarek, która zapobiega osadzaniu się jonów wapnia wewnątrz układu zmywarki. Tym samym zapewnia bezawaryjność na długie lata.
- Warto kontrolować węże odpływowe i dopływowe pod kątem korozji. Należny również okresowo czyścić filtr, który znajduje się w wężu doprowadzającym wodę. Aby wyczyścić filtr zmywarki, trzeba najpierw zakręcić zawór wodny, odkręcić wąż, a następnie wyjąć filtr i przepłukać go pod bieżącą wodą.