Wielu nie wie, ale wstydzi się zapytać. Jak korzystać z bidetu?
Bidet nie jest zbyt popularnym w Polsce urządzeniem sanitarnym. Warto jednak docenić jego zalety. Być może okazją, by się do niego przekonać, będą zagraniczne wakacje. Krótka instrukcja korzystania z bidetu pozwoli poczuć się pewniej.
10.08.2022 | aktual.: 17.12.2022 16:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Bidet w polskich domach nie jest standardowym wyposażeniem łazienki. Jest to spowodowane różnicami kulturowymi i po prostu innymi przyzwyczajeniami. Naturalną tego konsekwencją jest to, że wiele osób nie wie, jak z niego korzystać. I choć tematy związane z higieną intymną są często tematem tabu, warto dowiedzieć się, jak zrobić to prawidłowo. Dzięki temu będziemy mogli poznać korzyści płynące z tego sposobu dbania o higienę, a być może zdecydujemy się nawet zainstalować bidet w swoim domu.
Jak korzystać z bidetu?
Nie ma jednego dobrego sposobu na to, jak korzystać z bidetu. Najlepiej więc wypróbować kilka i samemu zadecydować, który jest dla nas najbardziej optymalny. Bidet znajduje się często w okolicach sedesu, więc domyślny moment, w którym możemy z niego skorzystać, jest zaraz po skorzystaniu z toalety. Gdy jest taka potrzeba, wcześniej można użyć papieru toaletowego. Bidet ma jednak tę zaletę, że osoby, które (z powodu różnego rodzaju podrażnień) używając papieru odczuwają dyskomfort, mogą zadbać o higienę używając wody i mydła.
Ustawić można się przodem lub tyłem do kranika. Tyłem można korzystać bez konieczności zdejmowania spodni. Jeżeli pozwala na to regulacja strumienia wody komfortowo może być także usiąść na bidecie. Po skończonych czynnościach higienicznych, o ile nie mamy własnego ręcznika, należy osuszyć się papierem toaletowym. Papier wyrzucamy do muszli sedesu, nigdy do bidetu.
Warto pamiętać, że z zasady bidet jest dużo bardziej czysty niż sedes. Jeśli tylko odczujemy potrzebę umycia innej części ciała i nie będzie to wykonalne przy użyciu umywalki, można z niego śmiało skorzystać. Popularnym sposobem jest zwłaszcza szybkie przemycie stóp, co, szczególnie w upały, może przynieść dużą ulgę i zwiększyć nasz komfort.
Dla kogo bidet?
Bidet sprawdzi się jako urządzenie do utrzymania higieny miejsc intymnych przede wszystkim dla osób, które mają różnego rodzaju problemy z poruszaniem się i dla których umycie się w wannie czy pod prysznicem stanowi nie lada wyzwanie - np. kobiet w ciąży czy seniorów. Zbawienny może okazać się także dla osób z tendencjami do infekcji intymnych - używanie bidetu, w odróżnieniu od papieru toaletowego, pomaga w ograniczeniu namnażania się szkodliwych bakterii. Może być to także świetny sposób dla tych, którzy z różnych względów chcą ograniczyć używanie papieru toaletowego. Mogą być to albo względy ekologiczne, albo... zdrowotne. Niewiele osób wie bowiem, że papiery, nawet te szare, często zawierają nieobojętne dla człowieka substancje chemiczne.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!