FitnessDomowe środki na hemoroidy

Domowe środki na hemoroidy

Domowe środki na hemoroidy

To wyjątkowo krępująca dolegliwość. Hemoroidy, czyli żylaki odbytu występują równie często u kobiet, jak i u mężczyzn. W większości wypadków zanikają po kilku tygodniach, ale mogą nawrócić. Jak sobie wtedy z nimi poradzić?

1 / 6

Profilaktyka

Obraz
© Fotolia

Przed hemoroidami chroni dieta bogata w błonnik. Należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia (wody, ziołowych herbat, soków owocowo-warzywnych).

Pomoże spokojne i regularne uprawianie sportu (zapewni to regularne wypróżnienia).

Przy hemoroidach zaleca się spożywanie malin, które dobrze wpływają na funkcjonowanie jelit i zapewniają właściwy rytm wypróżnień. Przy skłonnościach do hemoroidów najlepiej zaopatrzyć się w maliny w sezonie i zamrozić je na zimę.
Trzeba jeść dużo świeżych warzyw i owoców.

2 / 6

Lecznicze nasiadówki

Obraz
© 123RF

Dolegliwości związane z hemoroidami złagodzi nasiadówka z dodatkiem olejków, którą robimy według przepisu: dodajemy po 2 krople olejku z cyprysu i rumianku oraz 1 kroplę olejku z mięty pieprzowej do wody o temperaturze ciała. Robimy nasiadówkę przez 5 minut, a następnie delikatnie wycieramy okolice zmienione chorobowo i wcieramy w miejsca występowania hemoroidów olejek z rumianku.

Kolejna nasiadówka na hemoroidy: wymieszać w równych częściach rumianek i nostrzyk, a następnie zalać 1 łyżkę mieszanki szklanką (250 ml) wrzątku. Parzyć przez 10 minut, odcedzić i dodać do kąpieli. Wskazówka: nie musisz kupować wanny do nasiadówek. Tę samą funkcję spełni miska z wysokimi brzegami. Pomóc może też kąpiel z domieszką olejków aromatycznych; zaleca się stosowanie olejków z kadzidłowca, jałowca i cyprysa, w równych proporcjach. Kąpiel powinna trwać do 15 minut.

3 / 6

Kora dębu i skrzyp polny

Obraz
© 123RF

Pomocne w leczeniu hemoroidów są kora dębu i skrzyp polny - zawierają garbniki, które powodują ściąganie zmienionej chorobowo tkanki. Najlepiej wykorzystać je w nasiadówce, którą przygotowujemy następująco: gotujemy 2 pełne garści kory albo skrzypu w 2 l wody przez 15 minut, a następnie odcedzamy. Wywar należy schłodzić do temperatury ciała i wlać do wanienki albo miski. Nasiadówka powinna trwać ok. 5 minut. Zabieg należy powtarzać dwa razy dziennie.

4 / 6

Zimna woda i kostki lodu

Obraz
© 123RF

Uczucie swędzenia zahamuje mycie zimną wodą. Prowadzi również do obkurczenia naczyń krwionośnych. Lniany ręcznik (albo lnianą chustę) należy wymoczyć w zimnej wodzie (12-16 stopni), następnie wycisnąć i przemyć nim bolesną okolicę (na powierzchni skóry powinna pozostać cienka warstwa wody). Nie wycieramy się do końca, tylko wkładamy bieliznę z delikatnego materiału, kładziemy się do łóżka i przykrywamy. Należy pozostać w łóżku, dopóki się nie ogrzejemy.

Ból i obrzęk zmniejszą okłady z kostek lodu. Należy umieścić je w plastikowym woreczku, a ten zawinąć w gazę i wykonać okład, który po 20 minutach należy zdjąć. Po 10 minutach przerwy przykładamy go znowu. Uwaga! Nie wolno przykładać lodu bezpośrednio do skóry, ponieważ może to uszkodzić delikatną tkankę. Ulgę przynosi również zwykła nasiadówka z letniej wody.

5 / 6

Maści, które pomogą

Obraz
© Fotolia

Na hemoroidy pomogą maści z nagietka albo oczaru wirginijskiego - hamują one stany zapalne i krwawienia w zmienionych chorobowo okolicach. Zalecane są też maści, do zewnętrznego stosowania, z ziół o działaniu ściągającym, takich jak np. ziarnopłon wiosenny. Połączenie oczaru z ziarnopłonem stosuje się również w postaci nalewki albo maści. Medycyna chińska zaleca złożone preparaty ziołowe do stosowania wewnętrznego (np. Zhisuning) i zewnętrznego (Musk Hemorrhoids Ointment).

6 / 6

Leki z domowej apteki

Obraz

W przypadku ostrego nasilenia zapalenia żylaków wewnętrznie można użyć wyciągów z kasztanowca. Jeśli hemoroidy umiejscowione są na zewnątrz, można zrobić okład z rozgotowanej cebuli.

Można też zażywać propolis dwa razy dziennie po 15 kropli. W leczeniu hemoroidów skuteczne jest siemię lniane zmielone z cukrem (łyżka cukru plus 3 łyżki siemienia) zażywane 2-3 razy dziennie po łyżeczce.

We Francji do leczenia hemoroidów stosuje się takie zioła jak np. dziewanna drobnokwiatowa, kruszyna pospolita, borówka czarna, mniszek lekarski, winorośl, cyprys, czosnek.

EPN/(gabi)/WP Kobieta

Źródło:"Dawna wiedza odkryta na nowo", pod red. Jacka Fronczaka, wyd. Reader’s Digest, Warszawa 2010
"Apteka natury", Jadwiga Górnicka, wyd. Agencja Wydawnicza "Morex", Janki k. Warszawy, 2011

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)