Nawet 10 tys. złotych mandatu. Wystarczy zgłoszenie listonosza

Czy każdy musi mieć skrzynkę na listy?
Czy każdy musi mieć skrzynkę na listy?
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Augustyniak

11.03.2024 17:48, aktual.: 11.03.2024 18:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy skrzynka na listy jest potrzebna w każdym domu? Okazuje się, że tak – nawet jeśli sztuka pisania listów umiera. Przepisy jasno określają, że bezwzględnie trzeba ją zmontować w przypadku każdej nieruchomości.

To szczególnie ważna informacja dla tych, którzy właśnie wykańczają swoje domy i planują wkrótce przeprowadzkę. O takim drobiazgu jak skrzynka pocztowa łatwo zapomnieć pośród ogromu prac do wykonania – tym bardziej że obecnie wydaje się sprzętem dość archaicznym. Obowiązkowo musi ją jednak posiadać każdy, jeśli nie chce zostać ukarany wysokim mandatem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skrzynka pocztowa to obowiązek. Konkretne przepisy

W budynkach wielorodzinnych ten problem z reguły nie istnieje. Skrzynki na listy montuje się z automatu i przypisuje do każdego mieszkania. Nie każdy jednak wie, że posiadanie skrzynki to nie wybór, ale obowiązek. Szybko mogą się o tym przekonać właściciele domków jednorodzinnych, jeśli nie wyposażą nieruchomości w skrzynkę na listy. Opisuje to zagadnienie Ustawa z dnia 23 listopada 2012 roku (Prawo pocztowe). Nawet obecnie, w dobie profili zaufanych i korespondencji urzędowej z wykorzystaniem skrzynki e-PUAP, obowiązek posiadania fizycznej skrzynki pocztowej nie został nigdy uchylony.

Wysokie kary. Mandaty sięgają 10 tysięcy zł

Każde gospodarstwo domowe musi obowiązkowo posiadać skrzynkę na listy, głównie w celu skutecznego dostarczania oficjalnej korespondencji urzędowej. Posiadanie to jednak nie wszystko. Musi się ona znajdować na posesji w dobrze widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Nie bez znaczenia są również jej wymiary, każda skrzynka musi spełnić bardzo określone wymogi. Powinna być w stanie bez problemu pomieścić kopertę wielkości C4 (22,9 x 32,4 cm) oraz przesyłki do grubości 6 cm.

Wysokość kary naturalnie zależy od przewinienia. Stawki zaczynają się od 50 złotych, a sięgają do nawet 10 tys. złotych. Najbardziej dotkliwych mogą spodziewać się właściciele nieruchomości, którzy wcale nie zamontowali skrzynki. Kolejne grożą za niespełnienie wymienionych wymagań lub utrudnienie dostępu. Mandaty wystawiane są przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) po uprzednim zgłoszeniu problemu przez obsługującego dany region listonosza.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (51)
Zobacz także