Druga emerytura co miesiąc. Mało kto wie, że to możliwe
07.01.2023 14:19, aktual.: 07.01.2023 15:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podwójna emerytura lub wysoki dodatek do świadczenia to marzenie wielu seniorów w Polsce. Rosnące koszty życia zmuszają do szukania dodatkowych pieniędzy. Niektórzy emeryci mogą liczyć na takie wsparcie. Muszą jednak spełnić kilka warunków i złożyć dwa wnioski o wypłatę świadczenia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić każdemu świadczeniobiorcy tylko jedną emeryturę lub rentę. Okazuje się jednak, że pobieranie podwójnego świadczenia jest możliwe. Wystarczy złożyć wniosek do innego urzędu i poczekać na pozytywną decyzję. Dodatkowe emerytury będą wypłacane tylko w trzech przypadkach. Seniorzy muszą też spełnić pewne wymagania, aby otrzymać podwójne świadczenie.
Zobacz także: 5000 zł z ZUS-u co miesiąc. Korzystają tysiące Polaków
Podwójna emerytura dla zagranicznych pracowników
Osoby pracujące legalnie za granicą i odprowadzające składki mogą ubiegać się o podwójne świadczenia co miesiąc. ZUS zaznacza, że seniorzy chcący pobierać dodatkowe świadczenie, muszą udowodnić, że byli zatrudnieni w państwie, z którym Polska jest związana umową narodową w dziedzinie ubezpieczeń społecznych. Do tej grupy zaliczają się kraje Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W tym przypadku wniosek powinno złożyć się nie tylko w ZUS-ie, ale też w bliźniaczej instytucji w państwie, w którym się pracowało. Warto pamiętać o tym, że wiek emerytalny czy wymagany staż pracy różni się w poszczególnych krajach. Niektórzy na dodatkowe emerytury będą musieli poczekać kilka lat dłużej. Inni zaś dostaną świadczenie emerytalne wcześniej niż te, które należy im się od ZUS-u.
Dodatkowe świadczenia dla mundurowych
Pracownicy służb mundurowych mogą pobierać zarówno świadczenia z ZUS-u, jak i z Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (ZER MSWiA). Najczęściej na emeryturę przechodzą znacznie szybciej. W przypadku wojskowych świadczenie pobierać można już po 15 latach służby. Dlatego wielu mundurowych dalej pracuje, odprowadzając składki do ZUS-u.
Druga emerytura przysługuje jedynie tym pracownikom, którzy wstąpili w szeregi służb mundurowych po 2 stycznia 1999 roku. Zgodnie z art. 95 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS funkcjonariusze mają prawo do dwóch świadczeń, jeśli po zakończeniu służby podejmą się pracy w cywilu. Ci, którzy rozpoczęli służbę wcześniej, nie mają tego prawa.
Wyższa emerytura dla rolników
Dodatkowe świadczenia emerytalne należą się rolnikom opłacającym składki w ZUS-ie i Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Wniosek w drugiej instytucji zostanie rozpatrzony pozytywnie, jeśli świadczeniobiorca odprowadzał składki co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet.
Co ważne, podwójna emerytura może zostać przyznana tylko osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku. Różne traktowanie emerytów wynika z reformy systemowej ubezpieczenia emerytalnego wprowadzonej w 1999 roku. Osoby urodzone przez 1949 rokiem mają wyliczany kapitał na indywidualnych kontach emerytalnych ZUS. Jest to ich jedyne źródło świadczenia. Świadczeniobiorcy urodzeni później mogą ubiegać się o zwiększenie emerytury o tzw. część rolną z KRUS-u.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl