Blisko ludziDwa uniwersalne powody rozwodów. Ekspertka rozwiewa wątpliwości

Dwa uniwersalne powody rozwodów. Ekspertka rozwiewa wątpliwości

Ekspertka podaje dwie uniwersalne przyczyny rozwodów
Ekspertka podaje dwie uniwersalne przyczyny rozwodów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ©Tiko - stock.adobe.com

18.01.2022 12:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Małżeństwo przez wiele osób jest uważane za sztukę kompromisów. Życie codziennie często weryfikuje, iż nie z każdym potrafimy stworzyć zgrany związek. Co najczęściej staje się przyczyną złożenia pozwu o rozwód?

Rozwody z pewnością nie należą do przyjemnych przeżyć. Niestety część związków kończy się właśnie w ten sposób. Wiele par po prostu nie radzi sobie z nawarstwiającymi się problemami oraz braniem odpowiedzialności za kolejne wydarzenia. Ekspertka w rozmowie z redaktorką portalu Mamadu.pl wskazała, dlaczego najczęściej rozwodzą się polskie małżeństwa.

Ekspertka o rozwodach w Polsce. Oto dwie najpopularniejsze przyczyny

Marcjanna Dębska, która jako prawnik ma na co dzień do czynienia z parami chcącymi przerwać małżeństwo, stwierdziła, że na przestrzeni lat pracy zauważyła pewne powracające schematy. Powody są zaskakująco łatwe do odgadnięcia, choć i tak wiele osób nie zwraca na nie uwagi.

"Po pierwsze, przestajemy czuć się ważni, a to poczucie jest jednym z największych i najważniejszych ludzkich potrzeb. Gdy nie czujemy się ważni, a za to czujemy się pomijani, ignorowani, opuszczeni, zaczynają się kłopoty" - słusznie zauważa prawniczka.

Kiedy poczucie własnej wartości spada, bycie w związku może stać się niezwykle trudne. Część osób będzie poszukiwać wrażeń poza relacją przypieczętowaną ślubem i zacznie zwyczajnie unikać domu.

"Po drugie, praktycznie zawsze przyczyną, dla której para się rozstaje jest brak komunikacji, a do tego klasyczne zamiatanie problemów pod dywan. Albo komunikacja na bardzo niskim poziomie, pełna oskarżeń, braku szacunku i braku empatii. Ta z kolei może też prowadzić do zdrad, wycofania się z relacji i poczucia osamotnienia w związku" - wymienia Dębska.

Rozwód nie jest porażką?

Podczas rozmowy o, jakby na to nie patrzeć, smutnym wydarzeniu, ekspertka dodała również, że osoby, które podejmują taką decyzję, nie powinny być stygmatyzowane.

"To jedna z decyzji, którą podejmujemy ze wszystkimi konsekwencjami. Nie oznacza to, że zachęcam do rozwodów" - podkreśliła.

Jednocześnie prawniczka zauważyła, że są związki, gdzie rozwód to jedyne mądre wyjście z sytuacji. Mimo, że oczywiście jest ono bolesne i trudne.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także