Dzięki takiemu śniadaniu zredukujesz wagę i obniżysz cholesterol
Owsianka, tak popularna w wielu domach lata temu, to panaceum na wiele problemów zdrowotnych współczesnego świata. Warto wrócić do tego wspomnienia z dzieciństwa, bo owsianka jest w stanie obniżyć poziom cholesterolu i uchronić przed problemami z krążeniem.
Owsianka jest bogata w błonnik, pomaga wchłaniać tłuszcze i zmniejsza stężenie cukru we krwi. Płatki owsiane mają dużo witamin B, B6 i E, dzięki nim zapobiegają zmęczeniu i rozdrażnieniu, a także poprawiają pamięć i koncentrację. Dzięki błonnikowi owsianka wspomaga odchudzanie. Ma także sporo magnezu, potasu, selenu i przeciwutleniaczy.
Jak donoszą kanadyjscy naukowcy, z owsa i jego produktów – płatków, mąki, otrębów i kaszy, mamy jeszcze jedną wielką korzyść. Skutecznie obniżają one nie tylko poziom tzw. „złego cholesterolu”, ale także poprawiają parametry dwóch innych ważnych markerów chorób układu krążenia: cholesterolu non-HDL i apolipoproteiny B.
Owsianka – śniadanie do zadań specjalnych
Praca opublikowana w „British Journal of Nutrition” jest przełomowa, bo dotąd wiedziano tylko o dobrym wpływie owsa na poziom LDL, „złego cholesterolu” odpowiedzialnego za zatory i zakrzepy krwi. Dwa wyodrębnione teraz markery odpowiadają w naszych organizmach za transport cholesterolu we krwi. Owsianka ma także zbawienny wpływ.
By udowodnić lecznicze działanie owsa, przeanalizowano prawie cztery tysiące przypadków klinicznych z całego świata. Jak się okazało, już niewielka ilość beta-glukanu zawartego w owsie i jego produktach poprawiała wyniki chorych. Beta-glukan to błonnik, który oprócz swojej dobrej roli związanej z cholesterolem ma też właściwości spowalniania wchłaniania węglowodanów.
Owsianka – śniadanie do zadań specjalnych
Byłoby ideałem, gdybyśmy mogli spożywać owies w ziarnach, ale równie skuteczny jest w postaci otrębów dodawanych do różnych posiłków. Rozpuszczalny błonnik znajduje się także w bananach, daktylach, jabłkach, gruszkach, suszonych śliwkach czy jęczmieniu. Zjedzenie jednego i pół kubka gotowanej owsianki zapewnia cztery gramy błonnika. Jeśli dodamy do owoce, ilość błonnika zwiększy się o około pięciu gram. Będzie to dzienna norma zalecana przez lekarzy.
Choć owsianka gotowana na gęsto, uzupełniona ziarnami i owocami to sycące, pełnowartościowe śniadanie, można też pić wodę owsianą przygotowaną z trzech łyżek owsianki zalanych litrem wody. Miksturę przygotowuje się wieczorem i popija niewielkimi porcjami następnego dnia.
Owsianka – śniadanie do zadań specjalnych
Ciekawym sposobem na dostarczanie błonnika jest mleko owsiane – do dwóch niecałych szklanek wody dodaje się cztery łyżki płatków owsianych i całość blenduje, a następnie przelewa przez sitko. Napój taki może stać w lodówce 2-3 dni, można doprawić go do smaku solą albo cukrem.
Warto dodać, że w rankingu najzdrowszych pokarmów świata owsianka zajmuje trzecie miejsce, tuż za owocami palmy acai i czosnkiem.