Blisko ludziDzień Matki 2020. Kiedy obchodzone jest święto wszystkich mam w Polsce i na świecie?

Dzień Matki 2020. Kiedy obchodzone jest święto wszystkich mam w Polsce i na świecie?

Dzień Matki 2020. Kiedy obchodzone jest święto wszystkich mam w Polsce i na świecie?
Źródło zdjęć: © Getty Images

11.05.2020 11:47, aktual.: 12.05.2020 17:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co roku obchodzimy piękne święto zwane Dniem Matki. Oczywiście w Polsce zawsze wypada 26 maja, ale nie we wszystkich państwach mamy świętują tego samego dnia. W Dzień Matki warto pomyśleć o pięknych i szczerych życzeniach, które wywołają uśmiech na twarzy mamy. Niezależnie od tego czy jesteśmy dorośli czy nie, pamięć i oznaka miłości w Dzień Matki zawsze są mile widziane.

Dzień Matki to szczególne święto, które zazwyczaj celebrujemy od najmłodszych lat. Najczęściej mamy dostają śliczne laurki od swoich pociech, ale i dorosłe dzieci powinny postarać się osłodzić rodzicielkom ich wielki dzień. Czy wiesz kiedy obchodzony jest Dzień Matki w innych państwach? Jeśli jesteś tego ciekawa, a także zastanawiasz się, skąd przyszło to święto, odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dzień Matki 2020– kiedy obchodzimy święto?

W Polsce Dzień Matki wypada 26 maja, a w tym roku wypadnie ono we wtorek. Oficjalnie Dzień Matki zaczęto obchodzić w Europie dopiero w XX wieku, natomiast w Polsce dokładnie od 1914 roku. W wielu państwach dopiero po II wojnie światowej przyjęto celebrowanie tego święta, choć korzenie Dnia Matki sięgają jeszcze czasów starożytnych. W wielu krajach święto mam jest ruchome, ponieważ nie ma tam konkretnie ustanowionej daty. W związku z tym, w Norwegii Dzień Matki obchodzony jest zawsze w drugą niedzielę lutego, natomiast w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Nigerii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. W Stanach Zjednoczonych zaś Dzień Matki przypada w drugą niedzielę maja, a w niektórych krajach łączony jest także z Dniem Kobiet (tak dzieje się w Rosji, Bułgarii, na Białorusi, Albanii czy Serbii).

Zobacz także: Mamy mają moc - Agnieszka Rausz

Dzień Matki 2020 – skąd wzięła się historia święta?

Pierwsze zalążki Dnia Matki datowane są jeszcze za czasów antycznych u Greków oraz Rzymian. Wówczas szczególną uwagę zwracano na matki-boginie, którym oddawano cześć – były uosobieniem płodności i urodzaju. Po przyjęciu chrześcijaństwa zabroniono czczenia innych bóstw, więc Dzień Matki odszedł w zapomnienie. Współczesny zwyczaj obchodzenia Dnia Matki został zapoczątkowany prawdopodobnie w USA na początku XX wieku. Według tradycji, w 1907 roku Anna Jarvis z Filadelfii zorganizowała nabożeństwo na cześć zmarłej matki, która całe serce oddała w walce o prawa kobiet. Bardzo szybko Jarvis rozpowszechniła stworzone przez siebie święto, a po kilku latach Dzień Matki zaczęto obchodzić w większości stanów. W końcu w 1914 roku prezydent Woodrow Wilson ogłosił ten wyjątkowy dzień świętem państwowym. Co ciekawe, w tym samym roku po raz pierwszy zorganizowano Dzień Matki w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także