Dziewczynka ze zdjęcia trafiła do komory gazowej w Auschwitz. Miała 8 lat
Dziś mija 86 lat od narodzin Marianne Nunes Vas. Z okazji tej rocznicy Muzeum Auschwitz na swoim twitterowym profilu zamieściło poruszający wpis.
31.05.2021 17:29
Muzeum postanowiło pokazać zdjęcie dziewczynki. Na fotografii widzimy uśmiechniętą, rezolutną kilkulatkę, ubraną w sukienkę z kokardą. Marianne ma skrzyżowane ręce i śmiało patrzy w obiektyw. Niestety, wpis składa się także dwóch dodatkowych zdań, dzięki którym dowiadujemy się o tragicznym losie małej Holenderki.
Tragiczna śmierć ośmiolatki
- 31 maja 1935 r. w Amsterdamie urodziła się holenderska Żydówka Marianne Nunes Vas. W lutym 1943 r. została deportowana do #Auschwitz i zamordowana w komorze gazowej.
Łatwo policzyć, że dziewczynka żyła tylko osiem lat i straciła życie w wyniku masowego ludobójstwa Żydów dokonanego podczas II wojny światowej przez Rzeszę Niemiecką.
Nic dziwnego, że komentarze, które pojawiły się pod rzeczonym wpisem, chwytają za serce. "Pęka mi serce jak to czytam. Moja córeczka ma 5 lat. Ale trzeba o tym mówić. Trzeba pamiętać!", "Jak można w ogóle wyobrazić sobie psychopatę, który był w stanie skrzywdzić to cudownie piękne, niewinne, małe dziecko", "To najdroższe dziecko wygląda na takie, które mogło zmienić świat na lepsze. Ale jego życie zostało unicestwione" czy "Nigdy nie zapominajmy, że skutki nienawiści są zawsze potwornie złe" - pisali internauci.
Ofiara ludobójstwa
Marianne Nunes Vas była jedną z około sześciu milionów europejskich Żydów zamordowanych wskutek nazistowskiej polityki. Szacuje się, że aż jedną trzecią tej liczby stanowiły właśnie dzieci.
Najsłynniejszym dokumentem opowiadającym o czasach II wojny światowej z perspektywy dziecka jest "Dziennik Anne Frank" - książka napisana na podstawie obszernych fragmentów pamiętnika kilkunastoletniej Holenderki.
Anne, podobnie jak Marianne, straciła życie w obozie koncentracyjnym (konkretnie Bergen-Belsen). Zmarła na tyfus w 1945 roku. Wcześniej jej rodzina aż przez dwa lata ukrywała się przed Niemcami. Ich kryjówkę odkryto, ponieważ wskazał ją holenderski donosiciel.
Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau regularnie udostępnia w mediach społecznościowych informacje o więźniach, którzy stracili życie w obozie. W ten sposób przywraca pamięć o ofiarach i jednocześnie pokazuje ogrom tragedii, jaką było niemieckie ludobójstwo na Żydach oraz Polakach.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl