GotowaniePrzepisyDzikie i prosto z lasu

Dzikie i prosto z lasu

Dzikie i prosto z lasu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
02.04.2008 15:08, aktualizacja: 28.06.2010 13:53

Ziołowa zupa na obiad, smażone liście babki lancetowatej, a może surówka z dzikich warzyw? Dlaczego nie? Lasy obfitują w różne jadalne gatunki roślin, które są naturalnym źródłem witamin.

Ziołowa zupa na obiad, smażone liście babki lancetowatej, a może surówka z dzikich warzyw? Dlaczego nie? Lasy obfitują w różne jadalne gatunki roślin, które są naturalnym źródłem witamin.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile rosnących w lasach i na łąkach roślin nadaje się do jedzenia. Wyprawa do lasu kojarzy się najczęściej ze zbieraniem grzybów lub jagód.

Dzikie rośliny nadają się na surówki. Mają smak korzenny, cierpki, dorosłe rośliny często są ostre. Wiele dzikich roślin można przyrządzić tak jak sałatę, można do nich dodać marchew i jabłko, pokrojoną cebulę, kalarepę surową lub gotowaną i inne warzywa. Soli i octu dodaje się niewiele, aby nie zakłócić naturalnego smaku dzikiej sałaty.

Mlecz jak sałata

Jedną z roślin które można przyrządzić tak jak tradycyjną sałatę jest mniszek lekarski (mlecz). W ten sposób często spożywa się go we Fracji i w Niemczech. Niektórzy koneserzy twierdzą nawet że jest on smaczniejszy od sałaty. Jadalne są także korzenie mniszka - można je smażyć, gotować lub piec.

Pozostałe rośliny nadające się na sałatę to m in: żółtlica drobnokwiatowa, stokrotka pospolita, złocień właściwy, zerwa kłosowa, dzwonek jednostronny, roszpunka warzywna, sałata właściwa.

Dzikie warzywa (szczaw zwyczajny, komosa biała, krwiściąg mniejszy) można ugotować przygotowując je podobnie jak szpinak.

Z leśnych jarzyn można przyrządzić odrębną potrawę lub zastosować je jako dodatek do zupy lub sałatki.

ZOBACZ TEŻ:

KUCHNIA DIABELNIE PIKANTNA Liście babki smażone na słono

20 młodych liści babki, mąka, tłuszcz do smażenia; Ciasto: 2 jajka, 3 łyżki mąki, sól, łyżka oleju, łyżka wody.

Przygotować ciasto, ubijając wszystkie składniki. Czyste i suche świeże liście babki maczać w cieście. Szybko smażyć je z obu stron na rozgrzanym tłuszczu. Można podać z mięsem lub ziemniakami.

Wszystkie rośliny trzeba koniecznie przed spożyciem dokładnie umyć. Rukiew wodną należy moczyć przez kilka godzin w wodzie z dodatkiem soli. Wtedy odkleją się od niej wszystkie zanieczyszczenia i drobne zwierzęta np. owady.

Zioła nie tylko leczą

Jadalne są nie tylko dzikie warzywa ale także zioła. Mają nie tylko właściwości lecznicze, ale także można przyprawiać nimi wiele potraw. Są z zdecydowanie zdrowsze od stosowanych powszechnie soli i pieprzu.

Z mięty pieprzowej można przygotować sos miętowy lub dodać ją do duszonego kurczaka, twarożku lub pierogów z serem. Do pomidorów, roślin strączkowych i baraniny pasuje szałwia. Tymianek dobrze komponuje się z mielonym mięsem i tłustymi pieczeniami.

Ponadto z mieszanki świeżych ziół np. szczypiorku, liście pokrzywy, fiołka, poziomki, bluszczyku, krwawnika, babki, kminku, można ugotować zupę ziołową.

Konieczna ostrożność

Należy zbierać tylko te rośliny które się zna. Warto zaopatrzyć się w atlas lub leksykon poświęcony leśnym i łąkowym roślinom gdzie są dokładnie opisane jadalne gatunki. Do jedzenia nadają się rośliny młode i rosnące daleko od ulic. Można je zrywać tylko na własny użytek; handel nimi jest w naszym kraju całkowicie zabroniony.

ZOBACZ TEŻ:

Źródło artykułu:WP Kobieta