Wsmaruj w kran. Kamień odpadnie całymi płatami

Jak usunąć kamień z kranu?
Jak usunąć kamień z kranu?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. IWC

02.05.2024 12:25, aktual.: 02.05.2024 13:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele miast, zwłaszcza położonych w centralnej Polsce, mierzy się z problemem, jakim jest twarda woda. Kontakt z nią skutkuje to nie tylko suchą skórą i włosami, ale prowadzi również do osadzania się kamienia na elementach armatury.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z twardą wodą? Przede wszystkim świadczyć o tym mogą ubrania, które po wypraniu bez użycia płynu do zmiękczania są szorstkie i ciężkie do wyprasowania. Kolejny sygnał to kamień, który trudno jest usunąć z powierzchni armatury. Dodatkowo, skóra wydaje się bardziej sucha, a stan włosów ulega pogorszeniu. Nie można także nie zauważyć szybkiego pojawiania się kamienia na dnie elektrycznego czajnika, nawet krótko po jego wyczyszczeniu.

Jak poradzić sobie z twardą wodą?

Niestety, nie mamy jak bezpośrednio wpłynąć na twardość wody, która dociera do naszego domu. Jednak istnieje sposób na częściowe jej zmiękczenie przez zakup specjalnych filtrów. Umożliwiają one eliminację z wody metali ciężkich, mikroplastików i innych zanieczyszczeń. Kluczowe jest to, że filtrowana woda jest znacznie bardziej delikatna, co ma pozytywny wpływ nie tylko na jej smak, ale także na kondycję skóry, włosów oraz na utrzymanie armatury w lepszym stanie.

Kontynuacja artykułu znajduje się pod materiałem video

Wypróbuj ten patent. Po 5 minutach pożegnasz się z kamieniem

Minerały i pierwiastki zawarte w twardej wodzie mogą prowadzić do osadzania się kamienia na różnorodnych powierzchniach, tworząc na nich trwałe osady. Można temu zapobiec, regularnie odkamieniając przyrządy, które mają częsty kontakt z twardą wodą. Zdarza się jednak, że w codziennym zabieganiu odłożenie sprzątania na później kończy się zdziwieniem, że krany i prysznice są pokryte grubą warstwą kamienia.

Chcąc pozbyć się nieestetycznego osadu z kranu, warto użyć prostego triku. Przydatny okaże się proszek do prania zmieszany z octem. Ocet skutecznie rozpuszcza kamień, podczas gdy proszek potęguje jego działanie. Ta kombinacja pozwoli usunąć nawet bardzo grube warstwy kamienia.

W jaki sposób przygotować pastę odkamieniającą? Proszek należy wymieszać z octem w stosunku 1:2. Z tej mieszanki powinna uzyskać się gęsta pasta, którą następnie wciera się w kamień na powierzchni kranu. Pozostawiając ją na 5 minut, a potem szorując wilgotną gąbką z dodatkiem ciepłej wody, można całkowicie pozbyć się kamienia. Ten sposób można zastosować również do oczyszczenia słuchawki prysznica i kabiny.

Dołącz do naszej grupy na FB - #Samodbałość. Będziemy tam na bieżąco informować o najnowszych wywiadach i historiach. Zapraszamy do przyłączenia się i dzielenia informacji z przyjaciółmi. Czekamy na Was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także