"Dziwne węże" w Polsce. Lawina zgłoszeń w Bielsku-Białej

Zaniepokojeni mieszkańcy zaczęli zgłaszać, że w swoich ogródkach znajdują dziwnie wyglądające "węże". Strach okazał się mieć wielkie oczy. Wielbiciele przyrody uspokajają i wyjaśniają, co takiego przywędrowało na działki w Bielsku-Białej.

Mieszkańcy Bielska-Białej zgłaszali, że w ogrodach pojawiły się "dziwne węże"
Mieszkańcy Bielska-Białej zgłaszali, że w ogrodach pojawiły się "dziwne węże"
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ROBERT KNAPP

18.08.2023 | aktual.: 18.08.2023 20:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od pewnego czasu pracownicy ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt w Bielsku-Białej otrzymywali sporo podobnie brzmiących zgłoszeń. Zdumieni mieszkańcy twierdzili, że w swoich ogródkach znajdują "dziwne węże". Eksperci uspokajają - tych stworzeń nie należy się bać. W istocie nawet nie są gadami.

Zaroiło się od zgłoszeń. Pracownicy "Mysikrólika" mieli niezły ubaw

Pan Sławek Łyczko wraz z żoną Agnieszką na facebookowej stronie ośrodka "Mysikrólik" przyznali, że mieszkańcy Bielska-Białej najedli się strachu. Wiele zdenerwowanych osób dzwoniło z prośbą o pomoc w pozbyciu się "egzotycznie wyglądających węży" z ogrodów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprawcami całego zamieszania okazały się larwy dwóch gatunków motyli nocnych, które po przeistoczeniu się z gąsienicy zachwycają swoimi barwami. Wcześniej jednak można pomylić je z niewielkim wężem. Ten kamuflaż chroni owady np. przed ptakami czy jeżami.

"W ramach ciekawostki, by uniknąć niepotrzebnego stresu oraz interwencji przedstawiamy państwu: zmrocznik gładysz i postojak wiesiołkowiec" - informuje na Facebooku Ośrodek Rehabilitacji "Mysikrólik".

Co więcej, jeden z tych gatunków jest naprawdę rzadki. Postojak wiesiołkowiec, bo o nim mowa, występuje jedynie w południowo-zachodniej części naszego kraju. Z racji na swą unikalność, jest pod ścisłą ochroną. Dorosły postojak posiada skrzydełka w odcieniach zieleni. Zmrocznik gładysz jest nieco bardziej kolorowy - wyróżnia się zielono-różowymi barwami.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl