Trwa ładowanie...

Elżbieta Dzikowska pół roku spędziła w więzieniu. Skutki odczuwa do dziś

Elżbieta Dzikowska jest dla wielu chodzącą legendą. Jedna z najbardziej znanych polskich podróżniczek w tym roku skończyła 84 lata, a jej imponująca biografia wciąż skrywa wiele tajemnic. Wśród nich tą dotyczącą pobytu w więzieniu.

Elżbieta Dzikowska w młodości trafiła do więzieniaElżbieta Dzikowska w młodości trafiła do więzieniaŹródło: East News, fot: Piotr Molecki/Dzien Dobry TVN
d2lxp81
d2lxp81

Przyszła podróżniczka była wychowywana w patriotycznym duchu. Ojciec pani Elżbiety był łącznikiem w Armii Krajowej. Po aresztowaniu przez Niemców skazano go na karę śmierci. Został zastrzelony w 1944 rok podczas ucieczki, dzień przed planowaną egzekucją. Jego córka miała wówczas zaledwie siedem lat.

Pół roku w więzieniu

Sama, jako piętnastolatka, również trafiła w to samo miejsce, co ojciec. Przez pół roku więziono ją na zamku w Lublinie za przynależność do Związku Ewolucjonistów Wolności – tajnej organizacji antykomunistycznej założonej w 1951 roku. W organizacji pani Elżbieta odgrywała szczególną rolę – godzinami stała na czatach, dbając o tajność spotkań.

W 1952 roku, po nieudanej akcji wykolejenia wojskowo-dyplomatycznego pociągu, Urząd Bezpieczeństwa aresztował 34 uczniów należących do ZEW-u. Dzikowska (wówczas Górska) była jedną z najmłodszych aresztowanych. Młodych ludzi poddano torturom i skazano na kary więzienia o wysokości od trzech do dziewięciu lat. Skazanym udało się wyjść na wolność wcześniej dzięki amnestii.

- Najmłodsza Ela Górska, 15-letnie dziecko. Było to bardzo dzielne dziewczę, które budziło współczucie całego więzienia – taką wypowiedź jednej ze współosadzonych przytacza gazeta "RETRO".

d2lxp81

Przykra pamiątka na całe życie

Natomiast sama Dzikowska wyznała po latach w wywiadzie dla tego samego tytułu, że pobyt w więzieniu bardzo odbił się na jej zdrowiu.

- Nabawiłam się najpierw gruźlicy płuc, a następnie gruźlicy kręgosłupa. W więzieniu było zimno, wilgotno, wstrętnie, spaliśmy praktycznie na gołych deskach, a jedzenie było najgorsze z możliwych. Wciąż trwały przesłuchania. Nikt mnie nie leczył. Gruźlica wyszła, potem gdy byłam już na drugim roku studiów – powiedziała.

Dzikowska od połowy lat 60., dzięki współpracy z czasopismem "Kontynenty", podróżowała do krajów Ameryki Łacińskiej. W 1974 roku poznała Tony’ego Halika – podróżnika i operatora, który został jej wieloletnim partnerem w życiu zawodowym i prywatnym. Para nakręciła wspólnie ponad 300 odcinków programu "Pieprz i Wanilia", w którym przybliżali Polakom wiedzę o najodleglejszych zakątkach świata.

Po śmierci partnera w 1998 roku, pani Elżbieta zajęła się przede wszystkim propagowaniem ciekawych miejsc w Polsce w ramach cyklu "Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce!".

d2lxp81

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Musieli przerwać budowę apartamentowca. Tajemnicze odkrycie w Lublinie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2lxp81
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lxp81