Fakty i mity - co stoi za naszymi zachciankami
Niepohamowany apetyt czyli co sygnalizuje nasz organizm
Panuje powszechne przekonanie, że za niezdrowe zachcianki żywieniowe odpowiada przede wszystkim niewłaściwa uboga w witaminy dieta. Wzmożone łaknienie na słodycze czy słone produkty nie zawsze jednak musi to oznaczać. Poznajcie szczegóły!
Dotychczas panowało przekonane, że zachcianki na określone produkty żywieniowe sygnalizują nam o braku określonych mikro i makroelementów. Wzmożone łaknienie na czekoladę, która kończy się konsumpcją całej tabliczki usprawiedliwialiśmy niedoborem magnezu, a ochotę na słodkie paluszki dietą ubogą w krzemy i chlorki. A jak jest w rzeczywistości?
Niekontrolowane zachcianki mają bardzo często podłoże psychiczne i związane są z naszym trybem życia, a co za tym idzie pracą i narażeniem np. na stres. Potwierdzają to także badania. Jak mówi w wywiadzie dla "Huffington Post" amerykańska ekspertka żywieniowa Karen Ansel: "Większość z nas tak naprawdę przejawia zachcianki na produkty bogate w białka czy tłuszcz, jest to więc jednym z dowodów na to, że wcale nie koreluje to z niedoborami określonych substancji i ma inne podłoże".
O czym chce nas w ten sposób poinformować organizm? Zajrzyjcie do naszej galerii i dowiedzcie się więcej!