Feng shui – zasady. Jak urządzić mieszkanie zgodnie z feng shui?

Zastosowanie zasad feng shui w mieszkaniu czy domu ma zapewnić dobre samopoczucie mieszkańców tych wnętrz. Jak urządzić sypialnię, salon, kuchnię i łazienkę według wskazówek feng shui? Czego unikać, aranżując wnętrze?

Feng shui – zasady. Jak urządzić mieszkanie zgodnie z feng shui?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

30.04.2017 | aktual.: 03.04.2019 20:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Feng shui - co to jest?

Feng Shui to starożytna, chińska, praktyka urządzania przestrzeni wokół człowieka, opierająca się na zasadach taoizmu. Zakłada ona, że świat wypełnia energia (chi), nieustannie krążąca wokół i wpływająca na los człowieka. Meble, elementy dekoracyjne i akcesoria powinny być odpowiednio dobrane, aby chi mogła swobodnie krążyć po domu, sprawiając, że jego mieszkańcy będą żyli w pomyślności i dobrym samopoczuciu.

Feng (wiatr), Shui (woda) są to dwa elementy wyrażające istotę życiowej siły, która jest niewidzialna jak wiatr i nieuchwytna jak woda.

Feng Shui – oczyszczenie

Zanim zaczniemy stosować zasady feng shui w naszym domu, musimy zrobić porządek ze starymi rzeczami. Trzeba pozbyć się mebli, których nie lubimy, przedmiotów, których nie używamy oraz elementów dekoracyjnych, na których osiada kurz.

Aby zachować niezakłócony przepływ chi w naszym domu, pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, żeby powietrze było możliwie jak najświeższe – cyrkulację tę możemy wspomóc postawieniem w różnych miejscach roślin oczyszczających powietrze.

Równie ważnym elementem feng shui jest zapewnienie dostępności światła słonecznego, a w miejscach gdzie nie jest to możliwe, zastosowanie dobrej jakości lamp o szerokim spektrum światła. Jeśli poczynimy ten pierwszy krok, natychmiast poczujemy poprawę samopoczucia i być może ostatecznie zachęci nas to do zgłębiania sztuki feng shui.

Feng Shui – siatka bagua

Podstawą tradycji feng shui jest tak zwana siatka bagua, czyli oktagon podzielony na osiem równych części. Każda pojedyncza część przedstawia inną dziedzinę życia. Są to:

  • kariera,
  • wiedza,
  • rodzina i zdrowie,
  • bogactwo,
  • sława,
  • małżeństwo,
  • dzieci,
  • pomocni ludzie.

Każdej dziedzinie są przypisane pewne symbole, które wzmacniają daną sferę życia. Jeśli chcemy osiągnąć harmonię i dążyć do poprawienia sytuacji życiowej, możemy spróbować magii feng shui, przykładając siatkę bagua do planu naszego domu. Teraz już wiemy, za co odpowiadają poszczególne pomieszczenia.

Masz za mało pieniędzy albo przeżywasz kryzys w małżeństwie? Wystarczy, że w strefach odpowiedzialnych za finanse i małżeństwo umieścisz właściwe przedmioty, czyli remedia.

Lecz pamiętaj, aby zmiany związane z feng shui wprowadzać stopniowo. Zbyt radykalna zmiana organizacji całego domu może odwrócić się przeciwko tobie, powodując gwałtowne zawirowania w twoim życiu. Siatkę bagua możemy nakładać na plan całego domu lub na poszczególne pokoje.

Feng Shui w sypialni

Łóżko powinno mieć za sobą ścianę, a przed sobą otwartą przestrzeń. Według zasad feng shui łóżko powinno być zbudowane z "ciepłych" materiałów. W sypialni unikaj metalu jako surowca zimnego.

Jak głosi feng shui, jeśli wybieramy duże lustro, to tylko zawieszone tak, aby nie odbijało naszej postaci podczas snu. Inaczej energia płynąca z lustra będzie zakłócać sen.

Po lewej stronie łóżka najlepiej postawić wysoki mebel, może być to szafa, zaś po prawej stronie umieść niskie szafeczki. Pościel, narzuta i dywan powinny być zrobione z naturalnych tkanin.

Feng shui w salonie

Salon to pokój do odpoczynku, powinien więc mieć zrównoważony wystrój i stonowane kolory, najlepiej odcienie żółtego i zielonego.

Meble wypoczynkowe ustaw w głębi pokoju, tak aby energia chi, wpływająca przez wejście do salonu, nie kierowała się bezpośrednio na siedzącą tam osobę. Dobierz klasyczne bryły foteli. Zgodnie z feng shui tworzą one dobrą energię.

Zasady feng shui głoszą, że jeśli w pokoju jest słabe światło, należy postawić dodatkową lampę. Oświetlenie całej powierzchni w salonie musi być równomierne. Powieś zasłony, które przepuszczają nieco światła.

Umieść dywan obowiązkowo z naturalnej tkaniny.

Feng shui w kuchni

Jest to serce domu, miejsce gdzie się posilamy, gdzie gasimy swoje pragnienie. Zgodnie z zasadami feng shui, kuchnia powinna być jasna, czysta, dobrze oświetlona. Polecane kolory to biel, odcienie beżu i kremowego.

Piekarnik, który przypisany jest do żywiołu ognia, powinna znajdować się z dala od lodówki i zlewu (żywioł wody). Specjaliści od feng shui zalecają, aby zlewozmywak umieścić zaraz przy oknie z ładnym widokiem.

Stół powinien być okrągły lub owalny, a krzesła wygodne, z wysokim oparciem. Noże trzymaj w szufladach. Drzwi do kuchni powinny być zamknięte, ażeby nadmiar energii nie krążył po domu.

Feng shui w łazience

Łazienka powinna zapewnić poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Kolory w łazience zgodne z feng shui to błękit, biel lub jasnozielony.

W łazience zgodnej z zasadami feng shui, lustro nie powinno wisieć naprzeciwko okna lub drzwi, inaczej będzie zakłócać przepływ energii.

Zawsze zamykaj klapę od sedesu. Suszarkę oraz inne urządzenia łazienkowe trzymaj w szafkach. Pomyśl o zabudowaniu ścian i podłogi glazurą. Dzięki temu stworzysz zaporę dla rur odprowadzających ścieki.

Komentarze (1)