Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
Ludzie

Festiwal Kultur Świata "Okno na Świat"

Festiwal Kultur Świata Okno na świat jest cyklicznym wydarzeniem kulturalnym, powołanym by promować hasła tolerancji, dialogu międzykulturowego, by szerzyć zainteresowanie „innością” i by tę „inność” oswajać.
Share
Festiwal Kultur Świata "Okno na Świat"
Źródło: Materiały prasowe
d4g347u

Festiwal Kultur Świata Okno na świat jest cyklicznym wydarzeniem kulturalnym, powołanym by promować hasła tolerancji, dialogu międzykulturowego, by szerzyć zainteresowanie „innością” i by tę „inność” oswajać. Festiwal postawił na zderzanie gatunków muzycznych i zaskakiwanie nimi, w różnych twórczych kombinacjach, na mieszanie tradycji z nowoczesnością.

Stawia na artystyczne kooperacje, projekty międzynarodowe, artystów tworzących w innych krajach niż te, w których się urodzili. Publiczność ma okazję poznać twórców z różnorodnych kręgów kulturowych, artystów, którzy tworzą w krajach odległych od swoich ojczyzn, albo też takich, dla których inspiracją są inne, egzotyczne kultury.

* Co nas wyróżnia*

d4g347u

Festiwal Kultur Świata nie jest kolejnym festiwalem muzyki etno, folk lub „world music”. O jego unikalności świadczy bowiem fakt, iż muzyczny program Festiwalu jest zbudowany w oparciu o ideologię społeczną, która odzwierciedla hasło danej edycji. Muzyka na festiwalu prezentowana jest nie tylko od strony estetycznej, ale również jako narzędzie do walki społecznej, jako ważne medium w dialogu międzykulturowym.

* Idea*
9. edycja Festiwalu stawia w centrum uwagi aktualne tendencje i zjawiska muzyczne związane z zagadnieniem imigracji i odbędzie się pod hasłem „Imigracja/ Integracja”. Wystąpią muzycy - przedstawiciele różnych narodów i grup etnicznych, zamieszkujących nie tylko Europę, którzy wywodzą się z różnych kontynentów, a których łączy wspólny status społeczny imigranta. Gwiazdą festiwalu będzie Aurelio Martinez, muzyk, wokalista, działacz społeczny i polityk pochodzący z Hondurasu kultywujący muzyczną spuściznę grupy etnicznej Garifuna, pochodzącej z Ameryki Środkowej.

Dodatkowo zaprezentują się: młoda gwiazda KC Nwokoye, wychowany w Polsce, pochodzący z Nigerii wokalista i kompozytor grający r&b, jazz, pop i reggae; Ikenga Drummers polsko- nigeryjski zespół łączący tradycyjną muzykę gospel z Afryki Zachodniej, z polską muzyką ludową, czy Pad Brapad z Francji, zespół prezentujący muzykę romską i klezmerską w nowoczesnej odsłonie tzw. Urban Tzigan Music. Wyjątkowym wydarzeniem będzie występ młodego zespołu Songhoy Blues pochodzącego z Mali w Afryce Zachodniej, a tworzącego w Europie. Prezentuje on tzw. desert blues połączony z elementami muzyki rockowej. Songhoy Blues do tej pory jeszcze nie gościł w Polsce podobnie jak Pad Brapad. Podczas Festiwalu, polska publiczność będzie miała okazję do zapoznania się z ich debiutanckim albumem wydanym w kwietniu 2014 r. i będzie to premierowy koncert promujący ich płytę w Polsce.

Migracja, wędrówka, podróż to nie tylko obraz naszej rzeczywistości, nie tyko mieszanie się nacji i korzeni, ale równie z bardzo istotna tendencja w muzyce współczesnej – gatunki podróżują, mieszają się, tworzą czasoprzestrzeń, w której widzowie mogą swobodnie podróżować zmysłami.

d4g347u

Program

17 lipca 2015 – scena plenerowa na Targu Węglowym
19.00 Ifi Ude (Nigeria/ Polska)
20.00 Pad Brapad (Francja)
21.30 Ikenga Drummers (Polska/ Nigeria)
22.30 Aurelio (Honduras)

18 lipca 2015 – Centrum św.Jana, ul. Świętojańska 50
19.00 KC Nwokoye (Nigeria/ Polska)
20.30 Mamadou i Sama Yoon (Polska, Senegal)

19 lipca 2015 - Centrum św.Jana, ul. Świętojańska 50
19.00 Songhoy Blues (Mali)

d4g347u

* Wydarzenia towarzyszące*

Oprócz koncertów muzycznych zaplanowano także warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawy oraz pokazy filmowe.. Część muzyczna Festiwalu Kultur „Okno na świat” odbędzie się w lipcu 2015r. (17-19) na Targu Węglowym i w zabytkowym Centrum św. Jana (unikalnym miejscu łączącym sacrum i profanum) www.centrumjana.pl
18 lipca 2015 - Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35, Sala Mieszczańska
12.00 Romski Pstryk - warsztaty fotografii otworkowej dla młodzieży oraz interpretacje fotograficzne wierszy pisarza romskiego Jana Mirgi
17.00 Romski Pstryk - wernisaż wystawy oraz rozmowa z autorami projektu
19 lipca 2015
12.00 Gdanski koMIKS kulturowy – warsztaty komiksowe, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35, Sala Mieszczańska
18.00 Haiti – Królestwo malarstwa naiwnego - wernisaż wystawy, Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

Szczegółowe informacje na stronie * www.festiwalkulturswiata.pl*

d4g347u

Podziel się opinią

Share
d4g347u
d4g347u