Fizjoterapeuta ostrzega przed tymi torbami. Skutki używania są opłakane

Torby na kółkach stały się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań wśród seniorek, które cenią sobie komfort i łatwość przenoszenia zakupów. Choć wydają się być doskonałym rozwiązaniem, mają jedną wadę. Mogą prowadzić do problemów z kręgosłupem.

Torby na kółkach to praktyczne rozwiązanie. Czy są bezpieczne?
Torby na kółkach to praktyczne rozwiązanie. Czy są bezpieczne?
Źródło zdjęć: © EAST_NEWS | Piotr Kamionka/REPORTER
oprac. AFAL

18.11.2024 | aktual.: 18.11.2024 17:01

Torby na kółkach cieszą się dużą popularność wśród osób starszych. To za sprawą funkcjonalności. Dzięki wbudowanym kółkom można łatwo się z nimi przemieszczać — bez potrzeby dźwigania ciężarów. Zapewniają też wygodę podczas robienia zakupów.

Torby na kółkach wcale nie są takie idealne

Choć wydają się być bezpiecznym rozwiązaniem, w rzeczywistości mogą stanowić zagrożenie dla kręgosłupa. Aby korzystać z torby na kółkach, trzeba ją ciągnąć, co finalnie może prowadzić do problemów z postawą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Często osoby starsze nie zwracają szczególnej uwagi na odpowiednią technikę chodzenia oraz ciągnięcia bagażu. Zbyt mocne pochylanie ciała do przodu lub skręcanie tułowia mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.

- Plecak na kółkach na pierwszy rzut oka wydaje się rozwiązaniem idealnym (...). Warto jednak zauważyć, że ciągnięcie go wymusza asymetrię tułowia. Badania pokazują wpływ ciągnięcia plecaków na kółkach na negatywne zmiany ustawieniu klatki piersiowej i miednicy - informuje fizjoterapeuta Arkadiusz Kabat, kierownik działu Fizjoterapii w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, na stronie placówki.

Torby na kółkach "oszukują"

Na pierwszy rzut oka ciężar przesuwa się sam. To tylko pozory. Torba, nawet na kółkach, wymaga wysiłku przy jej ciągnięciu, co może nadwyrężyć plecy i ramiona. Seniorki, starając się zmieścić jak najwięcej rzeczy do torby, nie zdają sobie sprawy, że nadmierna waga staje się problemem. Trudnością pojawiają się też, gdy kółka utkną w nierównościach na chodniku. Trzeba udźwignąć torbę wraz ze stelażem i całą zawartością.

Dlatego używając torby na kółkach, warto pamiętać o utrzymaniu prawidłowej postawy (należy unikać garbienia się i skręcania tułowia) i dostosowaniu jej do indywidualnych potrzeb, np. dzięki regulowanej rączce można dopasować wysokość torby do swojego wzrostu.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)