ModaFryzury ślubne z welonem

Fryzury ślubne z welonem

Do najpopularniejszych fryzur ślubnych z welonem należą upięcia. Z pokręconych włosów robi się misterne asymetryczne kompozycje, natomiast z gładkich – koki hiszpańskie, które idealnie komponują się ze specjalnym rodzajem welonu: zdobioną haftami mantillą.

Fryzury ślubne z welonem
Źródło zdjęć: © iStock.com | carlodapino

09.03.2018 | aktual.: 20.04.2018 12:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Panna młoda w welonie – symbolika

Welon nie jest już nieodłącznym atrybutem panny młodej, choć tradycjonalistki nie wyobrażają sobie pójścia przed ołtarz bez niego. Nic dziwnego, bo w sferze symbolicznej welon ma jeszcze większe znaczenie niż biała suknia ślubna. Niektóre panie decydują się na połączenie go z innymi akcesoriami: tiarą, opaską, spinką, grzebieniem i kwiatami we włosach, a ze względu na wygodę zaraz po wyjściu z kościoła zdejmują go z głowy. Inne – jak nakazują obyczaje weselne – pozostają w welonie aż do oczepin.

Szukając odpowiednich ozdób do włosów w dobrych cenach, zajrzyj na WP radarOkazji.

Obraz
© iStock.com

Tiulowa ozdoba to nie tylko symbol dziewictwa. Z przekazów biblijnych wiadomo, że już od początków chrześcijaństwa panny młode przystępowały do ślubu z osłoniętymi twarzami na znak ochrony przed złymi spojrzeniami i siłami demonicznymi. Stojąc przed ołtarzem były w fazie przejścia – spod pieczy rodziców trafiały pod opiekę męża. Twarz mógł im odkryć tylko wybranek serca, i to dopiero po zawarciu sakramentu.

Fryzury ślubne – welon długi czy krótki?

Współczesne welony mogą mieć różne długości: od bardzo krótkich woalek do ozdób ciągnących się po posadzce (w stylu catedral i royal). Jest też wiele wersji pośrednich, wśród których szczególną popularnością cieszy się ostatnio obwiedziony haftem hiszpański welon mantilla (do upinania wysoko na głowie). Decyzja panny młodej zależy przede wszystkim od gustu, choć nie bez znaczenia pozostają też względy praktyczne. Przed zakupem warto wziąć pod uwagę ogólne zasady dobierania welonu do sukni ślubnej, typu sylwetki i rodzaju fryzury.

Obraz
© iStock.com

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na kolor, który powinien harmonizować z odcieniem sukni, oraz na zachowanie umiaru w dobrze aplikacji (jeśli kreacja jest strojna, pasuje do niej welon gładki). Należy też mieć pomysł na fryzurę ślubną z welonem – jeśli włosy pozostaną rozpuszczone, tiul nie powinien być od nich krótszy. Ponadto by nie nie podkreślić tym ślubnym dodatkiem mankamentów sylwetki, dobrze jest wybierać welon zgodnie z zasadą: długie wysmukla i wydłuża, a krótkie poszerza i skraca.

Fryzury ślubne z welonem – rozpuszczone włosy

Od jakiegoś czasu przybywa zwolenniczek swobodnych fryzur na ślub, choć niewiele pań może sobie na nie pozwolić ze względu na tendencję do strączkowania (sklejania się kosmyków w nieestetyczne pasma). Welon do gęstych rozpuszczonych włosów to strzał w dziesiątkę. Wygląda romantycznie i nadaje pannie młodej elegancji. Decydując się na takie rozwiązanie przy długich włosach, warto jednak wziąć pod uwagę również wzrost pana młodego. Dziewczyna z dostojnie ciągnącym się welonem i bujną fryzurą może wyglądać na wyższą niż jest w rzeczywistości. Przy rozpuszczonych włosach fryzura ślubna z welonem często stanowi dominujący akcent stylizacji. Rozłożystego, wielowarstwowego tiulu na głowie powinny unikać panie mające krótkie lub bardzo cienkie włosy. U nich najlepiej sprawdzają się woalki i fascynatory, ewentualnie bardzo skromne welony wpięte pod kokiem.

Obraz
© iStock.com

Fryzury ślubne z welonem – upięcia

Klasyczne upięcia we fryzurach z welonem to gładkie koki w stylu retro umiejscowione wysoko nad karkiem, które uznane zostały za najmodniejsze uczesania w latach 60. i 70. za sprawą Audrey Hepburn i Brigitte Bardot. Dzięki takim fryzurom można optycznie nadać swoim włosom objętości i zaszaleć z detalami w postaci opaski czy biżuterii. Do konstruowania okazałych koków z cienkich włosów używa się wypełniaczy.

Obraz
© iStock.com

Panny młode pod welon chętnie wybierają również koki hiszpańskie, zrobione z włosów gładko zaczesanych na czubku głowy i zebranych tuż nad karkiem. Tiul wpinają pod kok, jeśli zależy im na wyeksponowaniu fryzury i skróceniu sylwetki, albo przykrywają nim całą głowę i ramiona, tak jak to robią tradycyjne Hiszpanki. Jednak najwięcej pań decyduje się na luźne upięcia ślubne z pokręconych włosów, w których mile widziany jest każdy fruwający na wietrze kosmyk. W salonach fryzjerskich powstają najczęściej pomysłowe asymetryczne fryzury z warkoczami i aplikacjami przypiętymi nad prawym bądź lewym uchem.

Komentarze (0)