GotowaniePrzepisyGarnki i patelnie do zadań specjalnych

Garnki i patelnie do zadań specjalnych

Są podstawowymi „narzędziami” praktycznie w każdej kuchni. Z ich pomocą gotujemy, smażymy, pieczemy, grillujemy, a bez garnków trudno przyrządzić smakowity posiłek.

Garnki i patelnie do zadań specjalnych

29.02.2008 | aktual.: 29.06.2010 01:04

Są podstawowymi „narzędziami” praktycznie w każdej kuchni. Z ich pomocą gotujemy, smażymy, pieczemy, grillujemy, a bez garnków trudno przyrządzić smakowity posiłek.

Dobre garnki potrafią cuda. Swoją wielofunkcyjnością i nowoczesnymi rozwiązaniami niosą pomoc równie chętnie mistrzom sztuki kulinarnej, jak i każdemu, kto chce w piętnaście minut przyrządzić cokolwiek jadalnego. Wszelkiego rodzaju rondle, patelnie czy garnki wielofunkcyjne stanowią obecnie nieodłączne wyposażenie każdej kuchni.

Wygoda różnorodności

Nasze prababki miały do dyspozycji zwykle jeden porządny, wielolitrowy gar, w którym przygotowywały większość potraw. Tymczasem my mamy do wyboru wieloczęściowe zestawy garnków i akcesoriów dostosowanych swoim kształtem i funkcjonalnością do nawet najbardziej wymagających potraw. Spośród garnków do zadań specjalnych najpopularniejsze wydają się garnki do gotowania na parze, w których na kilku poziomach można w tym samym czasie ugotować cały obiad. Typowy parowar składa się zwykle z ceramicznego garnka, koszy z otworami w dnie (aluminiowych, stalowych lub plastikowych) oraz szklanej pokrywki.

Równie powszechne udogodnienie stanowią patelnie „wyspecjalizowane” w przygotowywaniu konkretnych potraw. Są wśród nich patelnie, których wielkość, kształt i faktura dna są przygotowane na niemal wszystkie kulinarne eksperymenty. Podłużne prążki pozwalają na beztłuszczowe grillowanie potraw, z kolei na patelniach z dnem o fakturze kratki lub z drobnymi wypustkami można smażyć potrawy, które nie leżą bezpośrednio w tłuszczu.

Dla smakoszy naleśników i omletów stworzono patelnie z dnem o fakturze plastra miodu. Wylane na taką powierzchnię ciasto nie przykleja się, nie przypala i z łatwością można je odwrócić na drugą stronę. Równie oryginalnym, co funkcjonalnym rozwiązaniem są patelnie do jajek sadzonych, na której można przygotować jajka w ulubionych kształtach – np. serduszek lub kwiatków.

ZOBACZ TEŻ:

STEWIA - SŁODKA REWOLUCJA W KUCHNI Specjalnie do szparagów, ryb albo spaghetti

Jednak prawdziwymi kuchennymi innowacjami są garnki zaprojektowane z myślą zarówno o naszej wygodzie, jak i o właściwościach danej potrawy czy produktu. Przykładem są wysokie, wąskie garnki do gotowanie szparagów, które pozwalają przyrządzić je w sposób najbardziej optymalny – bez krojenia. Podobnie komfortowo możemy ugotować ryby, które chcemy w całości przygotować w jednym naczyniu – do tego posłuży nam podłużny, wąski garnek z odpowiednią pokrywką.

Najwięcej kłopotów mamy jednak zwykle z gotowaniem makaronu. Na szczęście dla amatorów spaghetti już nie trzeba łamać długich nitek, aby je ugotować. Wystarczy użyć odpowiednio wysokiego naczynia, które dodatkowo posiada specjalną pokrywkę do odlewania wody z makaronu. Tego typu pokrywki – w zależności od wielkości garnka – doskonale się sprawdzają również podczas gotowania ziemniaków czy innych jarzyn. Wymiennie można zastosować sitko lub cedzak o odpowiednim kształcie i wielkości (dostępne w komplecie z wymienionymi nowoczesnymi garnkami), na nim włożyć produkty do gotowania, a następnie wyjąć, od razu odcedzając.

O funkcjonalności i estetyce nowoczesnych garnków do zadań specjalnych decydują również drobne detale, które nie tylko podkreślają design takich naczyń, ale również uzupełniają ich praktyczność. Tego typu akcesoria to między innymi wklęsłe pokrywki, na których powierzchni zatrzymują się i ponownie skraplają wszystkie pożywne soki, dzięki czemu przygotowywane danie zyskuje dodatkowe „nawilżenie”.

Cuda kuchennej techniki

W garnkach ważny jest nie tylko ich kształt czy funkcjonalne akcesoria, ale i technologie oraz materiały. Bardzo praktyczne są matowe powierzchnie wnętrza, które zapobiegają przywieraniu potraw. Kolejne udogodnienie to wielowarstwowe dna naczyń – szczególnie często spotykane przy patelniach – które sprawiają, że energia cieplna jest równomiernie rozprowadzana, co skraca czas przygotowywania potrawy i pozwala oszczędzić energię lub gaz. Równie przydatne są występujące w niektórych patelniach specjalne pola sygnalizujące poziom nagrzania powierzchni: w tym przypadku kolor czerwony stanowi zazwyczaj sygnał, że patelnia jest wystarczająco rozgrzana i gotowa do użytku.

Nie bez znaczenia są również materiały, z których wykonywane są nowoczesne naczynia. Żaroodporne szkło, stal chromowo-niklowana, teflon czy aluminium wykorzystane do produkcji garnków to przede wszystkim szereg korzyści płynących z użytkowania. Wysoką jakość, a co za tym idzie także zadowolenie, zapewniają też tytanowo-ceramiczne powłoki, którymi powlekane są np. patelnie.

Stal chromowo-niklowana pozwala przyrządzać posiłki zdrowo, bez tłuszczu, wody, a nawet soli; potrawy zaś nie przywierają do powierzchni naczyń.

Garnki ze specjalnie odlewanego aluminium mimo swojego dość solidnego wyglądu są bardzo lekkie, a jednocześnie twarde i odporne na wszelkie zadrapania. Jednocześnie zapewniają optymalne magazynowanie i dystansowanie ciepła.

Z kolei zaletą garnków tytanowo-ceramicznych jest przede wszystkim fakt, iż ich spody nie odkształcają się nawet pod wpływem bardzo wysokich temperatur. Przy tym płaskie tłoczenie dna pozwala doskonale zachować ciepło. Tego typu naczynia nadają się do smażenia beztłuszczowego, posiadają wysoką żaroodporność i bardzo łatwo się je myje, ponieważ nie wymagają szorowania.

Właśnie ze względu na wygodę, a przede wszystkim zdrowie warto więc zrezygnować z tradycyjnych naczyń i wyposażyć kuchnię w nowoczesny, funkcjonalny sprzęt zaprojektowany z myślą o naszych potrzebach i zwyczajach kulinarnych, co niezmiernie ułatwia gotowanie.

ZOBACZ TEŻ:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)