Gen, który pomoże osiągnąć długowieczność
Odkrycie genu o nazwie AMPK, który możespowolnić proces starzenia się i pomóc ludziom osiągnąć długowieczność - ogłosili uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
15.09.2014 | aktual.: 19.06.2018 12:50
Odkrycie genu o nazwie AMPK, który może spowolnić proces starzenia się i pomóc ludziom osiągnąć długowieczność - ogłosili uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Badania przeprowadzono na muszkach owocowych. Uczeni odkryli mechanizm, który ma zdolność do poprawy procesu pozbywania się resztek komórek. Proces ten ulega zaburzeniu wraz z upływem czasu i sprzyja z chorobom związanym z wiekiem.
Aktywacja genu spowodowała przedłużenie życia owadów aż o jedną trzecią. Pozytywny efekt zaobserwowano również w stanie zdrowia muszek. Przekładając te wyniki na ludzi dowiadujemy się, że oznacza to średnio 24 lata więcej dobrego zdrowia.
- To badanie zbliża nas do zrozumienia starzenia się na poziomie komórkowym i wpłynie na opóźnienie wystąpienia oraz spowolnienia rozwoju wielu poważnych chorób wieku starszego - mówi prof. David Walker z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).
Skupiono się na roli genu w poprawie autofagii. Autofagia to proces fizjologiczny w organizmie, który i odpowiada za niszczenie komórek w organizmie. Jest niezbędny, aby zrobićmiejsce nowym komórkom i pozbyć się z organizmu tych przestarzałych, które nie mogą już dobrze spełniać swoich funkcji.
Jak wskazuje profesor Walker, AMPK nie jest dostatecznie aktywny u ludzi. - Prawdopodobnie jednak uda się opóźnić proces starzenia i występowanie wielu chorób charakterystycznych dla wieku starszego, takich jak: choroba Parkinsona, Alzheimera, rak, udar, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca. Te schorzenia często są związane z gromadzeniem się określonych białek, odpadków komórkowych, w mózgu. Być może aktywacja autofagii okaże się wystarczająca, aby zyskać efekty przeciwstarzeniowe - dodaje Walker.
Muszka owocowa jest bardzo często wykorzystywana jako dobry model do badań genetycznych, ponieważ naukowcy zidentyfikowali wszystkie geny owada i mają wiedzę, jak je przełączać i wyłączać. W trakcie tego badania biolodzy z UCLA wykorzystali około 100 tysięcy muszek.
Na podstawie newsroom.ucla.edu/(gabi/mtr), kobieta.wp.pl