FitnessDieta śródziemnomorska zapewnia kobietom długie życie

Dieta śródziemnomorska zapewnia kobietom długie życie

19.05.2014 14:39, aktualizacja: 19.06.2018 12:48

Chcesz cieszyć się zdrowiem do późnej starości? Od lat walczysz z dodatkowymi kilogramami? Spróbuj diety śródziemnomorskiej. Jest nie tylko pyszna, ale też poprawia kondycję organizmu. Badania przeprowadzone w Brigham Women's Hospital pokazują, że panie w średnim wieku, które przestrzegały diety śródziemnomorskiej, żyły dłużej i cieszyły się lepszym zdrowiem.

Chcesz cieszyć się zdrowiem do późnej starości? Od lat walczysz z dodatkowymi kilogramami? Spróbuj diety śródziemnomorskiej. Jest nie tylko pyszna, ale też poprawia kondycję organizmu. Badania przeprowadzone w Brigham Women's Hospital pokazują, że panie w średnim wieku, które przestrzegały diety śródziemnomorskiej, żyły dłużej i cieszyły się lepszym zdrowiem.

Kobiety, które przestrzegały zdrowego planu żywieniowego, miały o 40 procent większe szanse na dożycie siedemdziesiątki. I to nie doświadczając żadnych przewlekłych chorób – mówi Cecilia Samieri, która prowadziła badania.

Naukowcy przebadali ponad 10 tys. kobiet pomiędzy 50 i 60 rokiem życia, które nie cierpiały na przewlekłe choroby. 15 lat później ponownie zebrano dane na temat ich diety i stylu życia.

Okazało się, że panie na diecie śródziemnomorskiej nie tylko żyły dłużej, ale były też w lepszej kondycji fizycznej. Miały mniej problemów ze zdrowiem psychicznym. Były mniej narażone na Alzheimera i inne rodzaje demencji starczej.

Niestety, wciąż tylko 11 procent 70-latków można zakwalifikować do grupy „zdrowych”. Skoro odpowiednia dieta może zwiększyć szanse na szczęśliwą starość, to dlaczego nie spróbować?

Sekrety diety śródziemnomorskiej

Lekarze dotychczas nie wiedzą, jaki jest bezpośredni związek między dietą śródziemnomorską a dłuższym życiem. Przypuszcza się, że taki sposób odżywiania dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i mikroelementów. Dzięki temu ciało doskonale potrafi samo się zregenerować.

Na czym polega dieta śródziemnomorska, tak bardzo polecana przez lekarzy i dietetyków? Przede wszystkim jest bardzo naturalna. Zaleca ograniczenie spożywania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. W zamian je się dużo warzyw, owoców i nasion zbóż. Spożywa się też sporo ryb, owoców morza, serów pleśniowych.

To dieta popularna we Włoszech, Francji i Hiszpanii. Głównie dlatego, że tamtejszy klimat sprzyja takiemu sposobowi odżywiania się. W tych krajach zwykle je się skromne śniadanie, duży lunch i pokaźną kolację, która składa się z dużych ilości zdrowych produktów: różnego rodzaju sałatek, ryb, serów. Zwykle dania podaje się z makaronami lub kaszą. Dużą rolę odgrywają przyprawy, takie jak bazylia, oregano, czosnek.

Co warto jeść na diecie śródziemnomorskiej?

Ryby - zawierają wiele cennych kwasów tłuszczowych, np. omega-3.
Ryż, makaron - najlepiej brązowe. Zawierają dużo białka, błonnika, soli mineralnych. Uważaj jednak z ilością, bo są bardzo kaloryczne.
Ciemne pieczywo - zawiera duże ilości błonnika. Jest o wiele zdrowsze od jasnego.
Owoce i warzywa - powinny być podstawą diety. Zawierają mnóstwo witamin i mikroelementów. Nawadniają organizm.
Orzechy i suszone owoce - mają mnóstwo witamin, minerałów i zdrowych kwasów. Są kaloryczne, mimo to warto jej jeść, ponieważ są kluczem do błyszczącej cery i zdrowej skóry.

Na diecie śródziemnomorskiej nie musisz odmawiać sobie wina, które obniża poziom cholesterolu. Wybieraj wytrawne lub półwytrawne. Nie przesadzaj też z ilością. Lampka do głównego posiłku od czasu do czasu zdecydowanie wystarczy.

Czego unikać?

Mięsa - szczególnie czerwonego i białego tłustego (np. skórka kurczaka). Ogranicz tłuste wędliny.
Białego pieczywa i słodyczy - są bardzo kaloryczne, przy czym nie zawierają zbyt wielu wartości odżywczych.

Postaraj się grillować mięso, nie smaż w wysokich temperaturach. Pij dużo niegazowanej wody mineralnej. Pamiętaj, że mięso powinno być dodatkiem do posiłku, a nie jego podstawą!

(sr/mtr), kobieta.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (14)
Zobacz także