Ginekolodzy widzą skutki. Nigdy nie zbliżaj do dróg rodnych
Uważaj na przeterminowane lub zepsute tampony. - Niewidoczna pleśń lub bakterie doprowadzą do przeniesienia do organizmu drobnych zanieczyszczeń, powodujących podrażnienie lub nawet choroby narządów płciowych - ostrzegają eksperci.
Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że wiele produktów spożywczych, np. mleko czy ser mają swoją datę przydatności do spożycia. Podobnie jest z lekami, które po terminie mogą być szkodliwe lub nieskuteczne. Okazuje się, że w przypadku tamponów termin ich użycia także ma znaczenie.
Tampony są niezwykle przydatne podczas okresu, dlatego też zawsze warto mieć przynajmniej jeden pod ręką. Problem pojawia się, gdy umieścimy go w torebce, a następnie zapomnimy o nim na długie miesiące. Czy po tym czasie wciąż nadaje się do użycia? Producenci i ginekolodzy wyjaśniają.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niepokojące objawy cyklu miesiączkowego [Specjalista radzi]
Czy tampony mogą stracić ważność?
Jako wyrób medyczny powinny mieć wskazany na opakowaniu termin, w którym nadają się do użytku. Trwałość tamponów wynosi od trzech do pięciu lat.
Ginekolog Michael Green w rozmowie z portalem Yahoo stwierdził, że nigdy nie należy używać tamponów, które mają widoczne przebarwienia, plamy lub podejrzany zapach. Ta sama reguła dotyczy produktu, który został wystawiony na działanie nadmiernej wilgoci lub jest przemoknięty.
Ryzyko używania przeterminowanych tamponów
Używanie przeterminowanych produktów higienicznych przeznaczonych dla kobiet może spowodować podrażnienia oraz świąd. Tampony, które zostały wystawione na działanie ekstremalnego ciepła, zimna lub wilgoci, a także te, których opakowanie zostało uszkodzone, mogą być skupiskiem pleśni i bakterii.
"Niewidoczna pleśń lub bakterie doprowadzą do przeniesienia do organizmu drobnych zanieczyszczeń, powodujących podrażnienie lub nawet choroby narządów płciowych" - dodał lekarz Greg Marchand.
Oprócz zagrożenia dla zdrowia przeterminowane tampony mogą być mniej chłonne i nie zapewniać tej samej ochrony przed przeciekaniem.
Jak sprawić, by tampony służyły dłużej?
Przede wszystkim wynieś je z łazienki. Wysoka wilgotność może prowadzić do rozwoju bakterii. Najlepiej umieść tampony w suchym, chłodnym i czystym miejscu, np. szafce w sypialni. Oprócz tego, zamiast nosić je luźno w torebce, umieść je w niewielkiej kosmetyczce lub woreczku strunowym. Warto też sprawdzać, czy na opakowaniu znajduje się data - jeśli nie, sięgnij po długopis i zaznacz datę zakupu.
Podobne zasady dotyczą podpasek, zaś w kwestii kubeczka menstruacyjnego, przy odpowiedniej pielęgnacji i czyszczeniu zgodnie z wytycznymi producenta, możesz używać go przez kilka lat. Jeśli jednak zauważysz pęknięcie lub zmianę w konsystencji, a kubeczek zaczyna brzydko pachnieć, warto wymienić go na nowy.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl