FitnessGoblet squat - jak wygląda to ćwiczenie i jakie daje efekty?

Goblet squat - jak wygląda to ćwiczenie i jakie daje efekty?

Goblet squat - jak wygląda to ćwiczenie i jakie daje efekty?
Źródło zdjęć: © iStock.com | LUNAMARINA
15.11.2018 12:16

Goblet to przysiady z obciążeniem np. hantlami lub kettlem. Ćwiczenia goblet angażują przede wszystkim mięśnie pośladków, ud oraz łydek. Przysiady goblet pomogą wyrzeźbić mięśnie, a także sprawią, że zrzucisz kilka zbędnych kilogramów. Jak prawidłowo wykonywać goblet squat?

Goblet squat - co to jest?

Goblet squat to przysiady, do których wykorzystuje się nie tylko obciążenie ciała, ale i obciążenie sprzętem sportowym. Dzięki tym ćwiczeniom trenujemy główny mięsień czworogłowy uda, pomocniczy mięsień dwugłowy uda i mięsień pośladkowy.

Mięsień czworogłowy uda to największy mięsień wypełniający przednią część uda. Mięsień dwugłowy uda przebiega przez dwa stawy: biodrowy oraz kolanowy, natomiast mięsień pośladkowy zaczyna się na kości biodrowej i kończy na kości udowej.

Do przysiadów goblet wykorzystuje się obciążenie, dzięki czemu mięśnie nóg oraz pośladków ćwiczą intensywniej. Ćwiczenie wykonujemy z hantlami lub kettlami, które wykorzystuje się podczas treningów siłowych.

Goblet squat to ćwiczenie, które możemy wykonywać zarówno w domu, sali fitness, jak i na siłowni. Ważne, aby mieć tylko odpowiednie obciążenie oraz kawałek podłogi. Warto pamiętać, aby ćwiczeń goblet squat nie ćwiczyć codziennie. Dajmy naszym pośladkom i udom chociaż jeden dzień przerwy od ciężkich treningów.

Jak prawidłowo wykonać goblet squat?

Goblet squat wykonuje się w pozycji stojącej. Ważne, aby podczas ćwiczenia mieć proste plecy, a kettlebell trzymać obiema rękami przed klatką piersiową. Układamy stopy na szerokość barków, łopatki ściągamy, a pośladki i brzuch napinamy. Następnie wykonujemy powolny przysiad, tak aby między kolanami powstał kąt prosty. Później z wdechem powoli wstajemy i wracamy do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie to wykonujemy kilka razy np. w 3 seriach po 15 powtórzeń. Podczas robienia goblet squat trzeba być skoncentrowanym, kolana kierować na zewnątrz a ciężar rozkładać równomiernie na całe stopy. Nie wolno wykonywać kociego grzbietu, bujać tułowiem i rękami. Ciężar hantli lub kettli dobieramy do własnych możliwości oraz wyznaczonej ilości powtórzeń.

Przysiady goblet - efekty

Treningi z obciążeniem, np. wykonywanie przysiadów goblet, sprawiają, że sylwetka nabiera wysportowanego oraz atrakcyjnego kształtu. Co więcej, treningi siłowe podkręcają metabolizm, a co za tym idzie, szybciej spalamy tkankę tłuszczową. Podczas treningów cardio spalamy tłuszcz tylko podczas ćwiczeń, po treningu siłowym tłuszcz spala się nawet do 24 godzin po jego zakończeniu.

Ćwiczenia z obciążeniem takie jak goblet squat wzmacniają kręgosłup i kości, a także chronią organizm przed osteoporozą, charakteryzującą się postępującym ubytkiem oraz osłabieniem masy kostnej. Regularne ćwiczenia siłowe ujędrniają ciało i sprawiają, że cellulit znajdujący się na udach oraz pośladkach znika.

Ponadto goblet squat zwiększa wydolność oddechową. Po każdym treningu wyzwalają się endorfiny odpowiedzialne za dobry nastrój, dzięki czemu po ćwiczeniach siłowych czujemy się zmęczeni, nasz umysł jest dotleniony, a sen spokojniejszy