Grasują w kuchni i łazience. Nigdy ich nie zabijaj

Jak pozbyć się szczypawek z domu?
Jak pozbyć się szczypawek z domu?

28.05.2024 10:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z wyglądu przypomina coś pomiędzy rybikiem a szczypawicą. Można spotkać go w łazience czy w kuchni, gdzie szuka pożywienia. Co to za owad? To skorek pospolity, znany też jako szczypawka. Jak pozbyć się niechcianego lokatora?

W naszych domach aż roi się od owadów i pajęczaków. Większość z nich nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia czy życia domowników, jednak ich widok nie należy do najprzyjemniejszych.

Jednym z takich owadów skorek pospolity, znany też jako korzec, szczypawka lub szczypawica. Czy skorki są niebezpieczne? Jak pozbyć się ich z domu?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wygląda skorek pospolity?

Skorek pospolity należy to owadów z rodziny skorkowatych. Wyróżnia się płaskim, wydłużonym odwłokiem w brązowym lub brązowo-bursztynowym kolorze. Osiąga od 9 do 20 mm długości. Na odwłoku owada znajduje się para grubych i silnych szczypiec, które ułatwiają mu polowanie na ofiary.

Szczypawki zamieszkują tereny wilgotne i podmokłe. Można spotkać je w lasach i na mokradłach, a także wszędzie tam, gdzie jest ciemno i wilgotno. Zwykle chowają się w szczelinach wilgotnej gleby, pod korą drzew czy zaschniętymi liśćmi.

Coraz częściej pojawiają się też w naszych domach. Zamieszkują kuchniełazienki, w których panuje wysoka wilgoć. Za dnia chowają się w zakamarkach, a w nocy grasują po pomieszczeniu w poszukiwaniu jedzenia.

Jak pozbyć się szczypawek z domu?

Szczypawki żywią się resztkami materii organicznej, a także produktami bogatymi w cukier, mąkę i skrobię. Z łatwością przedostają się do szafek kuchennych, gdzie wkradają się do mąk, płatków, płatków owsianych, a nawet chlebaków. Produkty zainfekowane przez skorki nadają się już tylko do wyrzucenia.

Czy skorki są niebezpieczne dla człowieka? Nie. Owady nie jest agresywne. Atakują wyłącznie wtedy, kiedy czują się zagrożone. Nie należy ich zabijać, bowiem pełnią one ważną rolę w ekosystemie. Polują na mszyce, larwy much czy młode gąsienice.

Jak pozbyć się szczypawki z domu? Tak jak każdy inny owad, skorki są bardzo wrażliwe na zapachy. Nie znoszą aromatu cytryny i octu. Jak wykorzystać te składniki? Dodaj je do środka myjącego i umyj nim szafki, podłogi i kafle. Możesz też spryskać nimi zakamarki, w których zwykle skrywają się skorki. Po kilku dniach powinny wynieść się z mieszkania.

Źródło: Kobieta Interia, Meblobranie, Morele

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (40)