GotowaniePrzepisyGrillowe mity

Grillowe mity

Grillowe mity
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
25.05.2009 13:32, aktualizacja: 29.06.2010 00:24

Grillowanie stało się tak popularne, że trudno właściwie byłoby znaleźć dziś kogoś, kto w sezonie letnim nie urządzał by grilla czy też nie był choćby gościem na tego typu spotkaniu.

Grillowanie stało się tak popularne, że trudno właściwie byłoby znaleźć dziś kogoś, kto w sezonie letnim nie urządzał by grilla czy też nie był choćby gościem na tego typu spotkaniu. Ta forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu ma wiele zalet i trudno się dziwić fenomenowi tego zjawiska.

Mimo to wokół spraw związanych z grillem krąży sporo pytań pozostających bez odpowiedzi lub co gorsza, niejedna nieprawdziwa teoria. Być może przestaliśmy już sobie nimi zaprzątać głowę, ale na wszelki wypadek rozwiewamy wątpliwości.

Węgiel czy brykiet?
** W tym wypadku nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, na podstawie, których powinno się dokonać wyboru. Węgiel drzewny powstaje w wyniku spalania drewna bez udziału tlenu, więc jest on bardzo naturalnym wyrobem. Ma wiele zalet: szybciej niż brykiet się rozpala, daje wyższą temperaturę i pozostawia mniej popiołu. Jeśli Twój grill ma regulowany przepływ powietrza, to węgiel daje lepsze możliwości kontrolowania temperatury ognia. Na jego niekorzyść przemawia to, że wypala się szybciej, jest droższy i mniej spójny. Brykiet natomiast jest tani i niezawodny, ale nigdy właściwie nie masz pewności z czego się składa. W odróżnieniu od węgla, wytwarza się go z produktów ubocznych obróbki drewna, sprasowanych z dodatkami, które sprawiają, że łatwiej się rozpala i dłużej pali. Substancje te powodują, że na początku unosi się w powietrzu chemiczny zapach, więc nie powinniśmy kłaść na grilla nic, dopóki bryłki nie pokryją się białym popiołem. Nie brzmi to może zachęcająco, ale
brykiet także ma swoje plusy: pali się dłużej, łatwiej jest utrzymać stałą temperaturę, no i jest tańszy, ale za to dłużej się rozpala i pozostawia sporo popiołu. Jedno jest pewne i warto wziąć to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji – węgiel drzewny jest produktem naturalnym.

Czy grillowane jedzenie powoduje raka?
Problem dotyczy tzw. benzopiryn, które znajdują się w przypalonej żywności. Na podstawie badań laboratoryjnych na szczurach, naukowcy stwierdzili, że przyjmowanie dużych ilości tych substancji może powodować raka. Jednak przy sporadycznym spożywaniu grillowanego mięsa nie ma zagrożenia, bo aby narazić się tego typu schorzenie człowiek musiałby zjadać mocno przypaloną żywność w każdym posiłku.

Mimo wszystko, jeśli zdarzy się tak, że mięso przypalimy, to lepiej jest je wyrzucić lub odciąć zwęgloną jego część. Podczas procesu grillowania wytwarzają się też inne rakotwórcze związki - niektóre (HCAs) powstają podczas samego procesu grillowania, a inne (np. PAHs) gdy tłuszcze z mięsa kapiące na węgiel w formie oparów pokrywają mięso. Bez względu na wszystko lepiej zachować ostrożność, minimalizując ryzyko poprzez: niejedzenie spalonych części żywności, wcześniejszą obróbkę mięsa np. w piekarniku, by wystarczyło zaledwie kilka minut grillowania, używanie tacek aluminiowych lub folii, zwiększenie udziału owoców i warzyw w grillowym menu, jedzenie mniejszych porcji mięsa, używanie węgla zamiast brykietu, dokładne czyszczenie grilla, by pozbyć się spalenizny.

Wysoka temperatura to klucz do kulinarnego sukcesu.
Większość amatorów grillowania uważa, że zasadą numer jeden jest rozpalenie węgla do czerwoności, by uzyskać maksymalnie wysoką temperaturę do pieczenia potraw. Jednak to przekonanie to mit. Tak naprawdę, jeśli umieścisz np. karkówkę czy żeberka na 15 minut na mocno rozgrzanym grillu, w efekcie nie będziesz delektował się soczystym kawałkiem mięsa, a raczej suchą „podeszwą”. A to dlatego, że komórki i włókna ściskają się, a soki wyciekają. Nie należy się jednak zniechęcać. Jak najlepiej przyrządzać konkretne potrawy nauczymy się metodą prób i błędów.

Dobrze jest zastosować zasadę, że po 10 minutach pieczenia w wysokiej temperaturze (nie dotyczy to warzyw) produkty powinny zostać przeniesione do średnio ciepłej części grilla aż będą gotowe do spożycia. Jak ocenić jak gorący jest grill? Wystarczy przytrzymać rękę parę centymetrów nad rusztem. Jeżeli możesz utrzymać ją tylko przez sekundę temperatura jest wysoka, jeżeli przez kilka sekund - średnia, a niska, gdy przez 5 lub więcej sekund.

Czy grillowane jedzenie jest dietetyczne?
Tak, ale pod pewnymi warunkami. Niskotłuszczowe dania otrzymasz tylko, jeśli kupisz odpowiednie produkty. W tym wypadku lepsze niż karkówka czy żeberka, będą ryby czy piersi z kurczaka. Zdecydowanie najlepsze zaś warzywa. Grill nie redukuje pierwotnego poziomu tłuszczu w żywności, zatem trzeba sięgać po odpowiednie składniki, by wykorzystać dietetyczną funkcję grilla. Zrezygnuj też z ciężkich sosów na bazie majonezu czy oleju, bo nawet jeśli upieczesz chudy filet, a posmarujesz go sosem, to nie będzie to danie „light”. Lepiej dobrze opanować sztukę grillowania, tak by mięsa były naturalnie soczyste i nie potrzebowały zbędnych dodatków.

Źródło artykułu:WP Kobieta