Gronkiewicz-Waltz o decyzji prezydenta w sprawie in vitro. "Zrobił to, co powinien"

Gronkiewicz-Waltz o decyzji prezydenta w sprawie in vitro. "Zrobił to, co powinien"

Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi o decyzji prezydenta Dudy
Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi o decyzji prezydenta Dudy
Źródło zdjęć: © East News, Forum | East News, Forum
19.12.2023 13:05, aktualizacja: 19.12.2023 13:26

Hanna Gronkiewicz-Waltz udzieliła wywiadu, w którym oceniła postawę prezydenta. Andrzej Duda kilka dni temu podpisał ustawę o refundacji zabiegów in vitro. - Ekskomuniki na pewno nie dostanie, niech się nie martwi - mówi była prezydent Warszawy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz udzieliła wywiadu magazynowi "Wprost". W trakcie rozmowy nie brakowało pytań o bieżące wydarzenia ze świata polityki. Była prezydent stolicy Polski jednoznacznie oceniła Andrzeja Dudę i podpisanie przez niego ustawy o refundacji zabiegów in vitro.

Nie zbojkotował ustawy, bo nie mógł?

Gronkiewicz-Waltz najpierw zapoznała się z cytatem z Radia Maryja. Na antenie rozgłośni można było usłyszeć, że "cywilizacja śmierci odniosła sukces" po tym jak została ogłoszona decyzja prezydenta w sprawie finansowania in vitro z budżetu państwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Swoją decyzją Andrzej Duda podpadł biskupom. Jak zauważa była prezydent Warszawy "zrobił to, co powinien".

"In vitro w Polsce jest legalne, więc prezydent nie mógł totalnie ustawy o finansowaniu z budżetu tej metody zapłodnienia zbojkotować. Nie może tak być, że prawo kościelne staje się prawem świeckim. Kościół ma kształtować sumienia, ale nie może decydować o parach, czy mogą mieć dzieci" - tłumaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Prawo kościelnie nie może stać się świeckim

Dziennikarka drążyła temat. Zauważyła, że w 2012 roku arcybiskup Andrzej Dzięga był oburzony projektem, który został zaproponowany przez szczecińskich radnych PO ws. dofinansowania do in vitro z budżetu miasta. Przypomnijmy, że duchowny głosił, iż ten, kto głosuje za in vitro "odłącza się od pełnej wspólnoty z Kościołem".

"Ekskomuniki na pewno nie dostanie, niech się nie martwi. Do tego konieczne są poważniejsze przesłanki. (...) Wsłuchał się w głos większości Polaków i to jest jego najważniejsza kompetencja" - uspokaja prezydenta Gronkiewicz-Waltz.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (14)
Zobacz także