FitnessGuma do ćwiczeń - jaką wybrać? Przykładowe ćwiczenia z gumą

Guma do ćwiczeń - jaką wybrać? Przykładowe ćwiczenia z gumą

Guma do ćwiczeń - jaką wybrać? Przykładowe ćwiczenia z gumą
Źródło zdjęć: © iStock.com | Master1305

10.10.2018 21:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Guma do ćwiczeń to jeden z przyborów gimnastycznych, który uskutecznia treningi wzmacniające mięśnie. Kawałek elastycznej taśmy, odpowiednio wykorzystany, wymodeluje i wyszczupli sylwetkę. Dzięki ćwiczeniom z gumą wzmocnisz dowolną partię mięśni.

Guma do ćwiczeń - podstawowe informacje

Guma do ćwiczeń to nic innego jak gumowa taśma, która służy do naciągania różnych części ciała i partii mięśni. Obecnie większość siłowni i klubów fitness jest wyposażonych w taśmowe gumy. Można je również kupić w sklepach sportowych i treningi samodzielnie wykonywać w domu.

Gumy treningowe są stosunkowo tanie, składają się w całości z gumy i można je stosować na różne partie ciała. Są w pełni wielozadaniowe, więc można je dowolnie owijać i rozciągać.Gumy treningowe to zazwyczaj taśmy w formie pętli czy opaski, które nie są wyposażone w żadne dodatkowe uchwyty.

Gumy do ćwiczeń są różnokolorowe, ale to od producenta zależy, jaki kolor będzie odpowiadał sile oporu danej gumy. Opór, jaki stawia guma podczas treningów, to podstawowe kryterium przy wyborze gumy. Opór jest zależny od grubości, szerokości i długości taśmy. Szerszą i grubszą taśmę trudniej naciągnąć.

Rodzaj taśmy wykorzystywanej w treningu jest uzależniony od ćwiczeń, które się wykonuje. Dlatego warto zainwestować w więcej niż jedną gumę treningową. Poniżej możesz się zapoznać z przykładowymi parametrami gum:

  • 13 mm szerokości - opór ok. 9 kg;
  • 22 mm szerokości - opór ok. 16 kg;
  • 32 mm szerokości - opór ok. 25 kg;
  • 44 mm szerokości - opór ok. 35 kg;
  • 64 mm szerokości - opór ok. 55 kg;
  • 83 mm szerokości - opór ok. 70 kg.

Jak ćwiczyć z gumami?

Guma do ćwiczeń jest przydatna w różnorodnych treningach. Wykorzystuje się ją w zajęciach fitness, w treningach ogólnorozwojowych, ale również w trakcie treningu na przyrządach. Aby efekt ćwiczeń z gumą był optymalny, ćwiczenia najlepiej wykonywać 3 razy w tygodniu, ale nigdy dzień po dniu. Mięśnie potrzebują 24 godziny na regenerację.

Guma do ćwiczeń może być wykorzystywana także w treningu siłowym przez osoby, które ćwiczą z obciążeniem. To dobre rozwiązanie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych osób.

Guma nadaje się do treningu pływackiego, ponieważ pomaga wzmocnić mięśnie i siłę ramion, rąk, barków oraz nóg. W sklepach sportowych sprzedawane są gumy dostosowane do treningów w trakcie pływania na basenie. Guma do ćwiczeń jest też polecana osobom trenującym piłkę nożną, boks, judo czy inne sztuki walki.

Ćwiczenia z gumą na pośladki

Guma do ćwiczeń to idealny przyrząd do wzmocnienia mięśni pośladków. Połóż się na plecach i ugnij kolana. Gumę chwyć na szerokość barków i połóż ją płasko na biodrach. Na wydechu, unoś biodra i tułów, aby uzyskać prostą linię. Jednocześnie mocno trzymaj końce taśmy i dociskaj je do podłogi. Następnie opuść biodra, ale nie dotykaj podłoża, cały czas utrzymuj napięcie mięśni. Ćwiczenie powtórz 10 razy.

Ćwiczenia z gumami na płaski brzuch

Płaski brzuch to marzenie niejednej z nas. Ćwiczenia z gumami pozwolą na wyrzeźbienie mięśni brzucha. Usiądź na podłodze i lekko zegnij nogi, taśmę przełóż pod stopami. Złap końce gumy złączonymi dłońmi. Z wyprostowanymi plecami oderwij stopy od ziemi i przenieś ręce na prawą stronę, skręcając górną część tułowia. Następnie powtórz ten ruch na drugą stronę ciała. To ćwiczenie angażuje więcej mięśni brzucha, włączając do pracy mięśnie skośne i międzyżebrowe.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także