FitnessTrening w podwieszeniu. Ćwiczenia z taśmą TRX

Trening w podwieszeniu. Ćwiczenia z taśmą TRX

Trening w podwieszeniu. Ćwiczenia z taśmą TRX
Źródło zdjęć: © 123RF

20.09.2018 18:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trening TRX w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Taśmy TRX łatwo można zainstalować w domu i ćwiczyć w swoich czterech ścianach. Taśmy pozwalają na trening z obciążeniem własnego ciała. Na czym polega trening TRX, jak wpływa na organizm i komu poleca się tę formę aktywności?

Co to są taśmy TRX?

Taśmy TRX to specjalne pasy treningowe, które zostały wymyślone przez komandosa Randy Hetricka dla żołnierzy z amerykańskiej elitarnej jednostki Navy SEALs. Przyrząd do treningu zbudowany jest z dwóch bardzo wytrzymałych taśm w kształcie igreka. Taśmy wykonane są z bardzo lekkiego i wytrzymałego polimeru. Na końcach taśm zainstalowane są gumowe uchwyty na dłonie oraz paski, którymi zahacza się stopy. Urządzenie wzbogacone jest o klamry, dzięki którym można regulować długość taśm oraz karabinek, który umożliwia mocowanie przyrządu w różnych miejscach. Te sprzętowe udogodnienia powodują, że na taśmach TRX mogą ćwiczyć osoby niskie i wysokie, niezależnie od posiadanych umiejętności, sportowego doświadczenia czy aktualnej kondycji.

Trening TRX - podstawowe informacje

W treningu TRX wykorzystywany jest głównie ciężar ciała osoby ćwiczącej. Trening w podwieszeniu pozwala wykonywać różnorodne ćwiczenia, które nie obciążają stawów i kręgosłupa. W trakcie ćwiczeń z TRX równolegle pracują różne grupy mięśni, w tym mięśnie głębokie, które stabilizują sylwetkę i kształtują prawidłową postawę.

Trening TRX przekłada się na wytrzymałość, siłę, szybkość i równowagę. Trening TRX cechuje uniwersalność, co oznacza, że można go dostosować do osób na różnym poziomie aktywności fizycznej. W ćwiczeniach z taśmami TRX można wybierać między łatwiejszymi, a trudniejszymi wersjami treningu.

Wpływ ćwiczeń TRX na organizm

Trening TRX zyskał popularność dzięki zminimalizowaniu ryzyka kontuzji podczas ćwiczeń. Wykorzystując siłę grawitacji można wyrzeźbić swoje ciało bez zużywania stawów kolanowych czy kręgosłupa. Ćwiczenia z taśmami TRX stabilizują stawy kolanowe i skokowe. Wykorzystuje się je przy bólach kręgosłupa, redukcji tkanki tłuszczowej oraz wzroście wydolności oddechowo-krążeniowej. Dodatkowo taśmy TRX są stosowane podczas rehabilitacji po kontuzjach czy zabiegach ortopedycznych. Ćwiczenia TRX wpływają całościowo na ludzki organizm.

Komu poleca się taśmę do ćwiczeń?

Trening TRX poleca się każdemu niezależnie od pozycji początkowej. Kobiety ćwiczące na taśmach TRX mogą liczyć na wyszczuplenie sylwetki oraz spalenie tkanki tłuszczowej, mężczyźni natomiast mogą trenować dowolną partię mięśni, m. in. bicepsy. Taśmy TRX są również pomocne przy rzeźbieniu kaloryfera na brzuchu.

Trening TRX ma około 300 wariantów, dlatego jest różnorodny i prędko się nie znudzi. Poziom trudności ćwiczeń łatwo można regulować, więc śmiało można stwierdzić, że taśma do ćwiczeń TRX, to idealny wybór dla wszystkich, którzy chcą wytrenować swoje ciało.

Najważniejsze zasady treningu TRX

Prawidłowe wykonanie treningu TRX wymaga przestrzegania kilku zasad. Przede wszystkim w trakcie ćwiczeń należy pilnować, aby taśma była ciągle napięta. Nie można doprowadzić do rozluźnienia taśmy. Ćwiczący powinien dobrać prawidłową pozycję wyjściową oraz oraz pilnować, by nie przenosić bioder do tyłu. Podczas treningu należy unikać kontaktu taśmy TRX z ciałem.

Ćwiczenia na taśmie TRX należy powtarzać w 3-4 seriach po 8-16 powtórzeń. Między zestawami ćwiczeń poleca się wykonywać 30 - sekundowe treningi cardio, które przyspieszą spalanie tkanki tłuszczowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także