Hiperseksualność może mieć poważne konsekwencje. Jak ją rozpoznać?
Kompulsywne zachowania seksualne, zwane także hiperseksualnością, uznawane są za poważne zaburzenia przejawiające się nadmierną masturbacją lub wielokrotnymi zbliżeniami intymnymi z druga osobą. Jak sobie z nimi poradzić?
20.10.2024 | aktual.: 21.10.2024 18:31
Hiperseksualność jest często bagatelizowana. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że jest poważnym zaburzeniem, które znacząco wpływa na życie osób nią dotkniętych. Niestety niektórzy wciąż nie wiedzą, że mogą się z nią właśnie zmagać.
Przyczyny kompulsywne zachowań seksualnych
Choć wiadomo o nich coraz więcej, kompulsywne zachowania seksualne wciąż stanowią prawdziwą zagadkę dla naukowców. Jak podaje serwis Poradnik Zdrowie, niedawno przypadłość ta została powiązana z konkretnymi zmianami genetycznymi powstałymi najprawdopodobniej na wskutek zwiększonej produkcji oksytocyny w organizmie. Przyczyn hiperseksualności może być jednak znacznie więcej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdarza się, że wynikają one z traumatycznych przeżyć, których osoba zmagająca się z nimi doświadczyła w przeszłości. Niektórzy eksperci sądzą, że w ten sposób radzą one sobie także z trudnymi emocjami.
Tego typu zachowania nie bez powodu porównywane są do innych uzależnień. W końcu osoby te często nie kontrolują swoich pragnień seksualnych. Co więcej, hiperseksualność ma także wpływ na ich życia osobiste, a nawet pracę.
"Pacjenci borykający się z tym zaburzeniem wspominają o straconych marzeniach, braku możliwości samorealizacji, o stratach bliskich relacji, samotności, poczuciu wyobcowania" - zaznaczyła w rozmowie ze "Zwierciadłem" psycholożka i terapeutka dr Małgorzatę Draps.
- W sferze erotycznej mówimy o kompulsywnych zachowaniach seksualnych, które dotyczą m.in. korzystania z pornografii i masturbowania się, korzystania z płatnych usług lub podejmowania przypadkowych kontaktów seksualnych w tzw. realu czy przy pomocy aplikacji do randkowania lub kamerek internetowych. A jeśli zachowania te znajdują się poza kontrolą danej osoby oraz kiedy utrata kontroli nad intensywnymi, powtarzającymi się impulsami seksualnymi trwa przez co najmniej pół roku, mówimy już o zaburzeniu kompulsywnych zachowań seksualnych - tłumaczy ekspertka.
Jak radzić sobie z hiperseksualnością?
Kompulsywne zachowania seksualne często są ukrywane i bagatelizowane przez osobę się z nimi zmagającą. Uświadomienie sobie tego, że rzeczywiście możemy mieć problem to zazwyczaj pierwszy, najważniejszy krok, który możemy w tym przypadku zrobić.
"Podstawą jest w ogóle zauważenie takiego schematu regulowania emocji i uświadomienie sobie, jakie są powody uciekania od doświadczania danego, negatywnego stanu emocjonalnego. Autorefleksja na temat czynników wywołujących takie zachowanie oraz praca nad rozwojem innych, bardziej konstruktywnych strategii radzenia sobie powinna być więc kluczem do pracy nad problemem" - podkreśliła dr Draps w tej samej rozmowie.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl