LudzieHIV dotyczy każdego. Ekspertka obala mity

HIV dotyczy każdego. Ekspertka obala mity

- Zdecydowanie warto przy każdym stosunku korzystać z prezerwatyw, które są jedyną metodą antykoncepcji, wspierającą jednocześnie ochronę przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową - mówi w rozmowie z WP Kobieta Agnieszka Świderska z Fundacji Edukacji Społecznej.

Nawet co druga osoba w Polsce może nie wiedzieć o zakażeniu HIV
Nawet co druga osoba w Polsce może nie wiedzieć o zakażeniu HIV
Źródło zdjęć: © Getty Images
Patrycja Ceglińska-Włodarczyk

Patrycja Ceglińska-Włodarczyk: Co oznaczają skróty: HDK, PPH, ZTNH, HSL?

Agnieszka Świderska, Fundacja Edukacji Społecznej: To skróty, które kolejno oznaczają HIV Dotyczy Każdego, Prezerwatywą Powstrzymasz HIV, Zrób Test Na HIV i HIV Się Leczy. To najważniejsze przekazy, naszej aktualnej kampanii. Każdy powinien być ich świadomy. Ujęliśmy je w formę skrótów, bo sam HIV nim jest. Dodatkowo dało nam to możliwość fajnego ogrania aktywacji – na początku nie rozwijaliśmy skrótów, żeby maksymalnie wzbudzić nimi zainteresowanie i sprawić, że ludzie będą ciekawi, co one oznaczają. Wyjaśniliśmy je przed samym Światowym Dniem AIDS i mamy nadzieje, że na długo, a najlepiej na zawsze, pozostaną w pamięci naszych odbiorców.

Czy warto regularnie testować się na HIV? Dlaczego to jest aż tak ważne?

Zdecydowanie warto. Tak samo, jak zdecydowanie warto przy każdym stosunku korzystać z prezerwatyw, które są jedyną metodą antykoncepcji, wspierającą jednocześnie ochronę przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Tak jak w przypadku każdego rodzaju profilaktyki, są to formy dbania o siebie i innych. Wiedząc, że żadna ze stron nie jest zakażona, że jesteśmy zabezpieczeni, ma się zwyczajnie większy komfort, odchodzi niepotrzebny stres.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Reporter WP zrobił badanie na HIV. Sprawdzamy, jak wyglądają testy na obecność wirusa

Czy regularne testowanie na HIV jest również kluczowe w przypadku osób, które są w stałych związkach?

Jeżeli na początku związku taki test nie został wykonany, to tak, warto wyjść z taką inicjatywą. Wynika to z jednej prostej przyczyny – możemy nie znać dokładnie przeszłości seksualnej partnera/partnerki i nie musimy czuć się na siłach, żeby dokładnie jej dochodzić. Szybszym, łatwiejszym i dającym większą pewność sposobem jest wspólne wykonanie testu. Warto właśnie w ten sposób do tego podejść – zaproponować wykonanie testu razem, żeby druga strona również mogła poczuć się pewnie.

Jakie są najczęstsze mity dotyczące HIV?

Jest ich niestety kilka, ale do najczęstszych i najsilniej utrwalonych są te, które mówią, że "to mnie nie dotyczy" i "to wyrok". Ludzie nie mają edukacji seksualnej w szkołach, dlatego czerpią wiedzę z nierzetelnych źródeł. Myślą też, że, jak są młodzi, zadbani i heteroseksualni, to nie muszą stosować profilaktyki w kierunku HIV. A tym, którzy żyją z wirusem, znacząco obniżyła się jakość życia i nie mogą już podejmować kontaktów seksualnych. Żadne z tych przekonań nie jest prawdziwe. HIV nie patrzy na wiek, orientację seksualną czy rodzaj aktywności seksualnej. Ale nie jest też czymś, z czym nie da się żyć. Wręcz przeciwnie – dzisiaj z tym wirusem można żyć długie lata i mieć zdrowe, niezakażone dzieci.

Czy HIV dotyczy osób, które nie są aktywne seksualnie?

Główną drogą zakażenia się tym wirusem są kontakty seksualne, jednak zagrożenie HIV występuje również przy kontakcie krwi z otwartą raną bądź błonami śluzowymi oraz przenosi z matki na dziecko w trakcie ciąży, podczas porodu i/lub przy karmieniu piersią, do czego może dojść, jeśli kobieta nie wie o swoim zakażeniu i nie korzysta z terapii antyretrowirusowej. Tak więc HIV dotyczy naprawdę każdego – przede wszystkim aktywnych seksualnie, ale nie tylko.

Z danych wynika, że nawet co druga osoba w Polsce może nie wiedzieć o zakażeniu HIV. To przerażające dane!

Tak, są to zdecydowanie niepokojące dane, które są wynikiem poziomu edukacji seksualnej w polskich szkołach, a w zasadzie jej braku. Sama rozmawiając ze znajomymi w okolicach trzydziestki o HIV, zazwyczaj spotykam się ze stwierdzeniami, że tego tematu w ogóle nie było u nich w szkołach albo że pojawiał się w negatywnym, zastraszającym kontekście, mającym zniechęcić do seksu w ogóle. Kiedy jako FES prowadzimy zajęcia dla młodzieży, to wciąż musimy obalać mity dotyczące komara czy rodzaju kontaktów seksualnych.

Jakie są metody leczenia, gdy wynik testu na HIV okaże się dodatni?

Metoda jest jedna – jest to terapia antyretrowirusowa, która opiera się o przyjmowanie leków. Można ją podjąć w znajdujących się w całej Polsce specjalistycznych placówkach medycznych, tzw. ośrodkach referencyjnych. Zgłoszenie do niej nie wymaga skierowania, na leczenie czeka się krótko, leki dostępne są za darmo, a pacjenci zobowiązywani są do regularnych wizyt u swojego lekarza prowadzącego. Dzięki temu ich stan zdrowia jest monitorowany na bieżąco.

Dlaczego Polacy nie rozmawiają otwarcie o badaniach na HIV?

Z naszych obserwacji i po wielu przeprowadzonych warsztatach oraz rozmowach 1:1 wiemy, że rozmowa o teście może stanowić problem ze względu na obawę dotyczącą tego, jak zareaguje druga osoba. Zakładamy najgorszy scenariusz, nie chcemy urazić drugiej strony i sprawić, że poczuje się posądzona o zdradę czy pomyśli, że jej nie ufamy. Ważne jest więc, żeby przygotować się do tej rozmowy. Najlepiej przedstawić ten temat z własnej perspektywy – że to my chcemy wykonać taki test i chcielibyśmy, żeby druga strona dołączyła, bo zależy nam na wspólnym bezpieczeństwie.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (237)