Ile powinien trwać stosunek? Terapeutka seksualna odpowiedziała

Tiktokerka podała wyniki badań dotyczących długości stosunku
Tiktokerka podała wyniki badań dotyczących długości stosunku
Źródło zdjęć: © Instagram | sonyamaya

22.11.2023 19:09, aktual.: 22.11.2023 19:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ile powinien trwać stosunek? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, zastanawiając się, czy w ich życiu intymnym nie dzieje się nic niepokojącego. Terapeutka seksualna dr Sonya Maya, która powołała się na badania seksuologów, ujawniła czas przeciętnego zbliżenia.

Długość stosunku to kwestia, która jest bardzo indywidualna i złożona. Wiele osób ma jednak obawy, czy ich seks nie trwa zbyt krótko, a w ich życiu łóżkowym nie dzieje się nic niepokojącego. Terapeutka seksualna dr Sonya Maya postanowiła poruszyć ten temat na swoim profilu tiktokowym, na którym dzieli się informacjami z zakresu edukacji seksualnej.

Ile powinien trwać seks? Ekspertka wyjaśnia

Dr Maya powołała się na przeprowadzone przez seksuologów badania określające średnią długość udanego, satysfakcjonującego stosunku. Okazało się, że zbliżenie wcale nie musi być długie, żeby przyniosło partnerom spełnienie. Jak przekonuje ekspertka, statystycznie trwa ono od trzech do dziewięciu minut.

Terapeutka podkreśla, że obawy w tej kwestii dotyczą przede wszystkim mężczyzn, którzy boją się wystąpienia przedwczesnego wytrysku. Wyjaśniła jednak, że definicja tego zjawiska często jest zupełnie inna niż możemy przypuszczać - z medycznego punktu widzenia przedwczesny wytrysk to taki, który pojawia się "po minucie lub nawet szybciej". - Pięć minut to średnia, patrząc na cały świat - dodała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy stosunek jest "zbyt długi"?

Według innych badań, których wyniki opublikowano w "Journal of Sexual Medicine" średnie optymalne ramy czasowe dla najbardziej satysfakcjonującego stosunku to trzy do siedmiu minut. Seks dopochwowy z penetracją, który trwał od minuty do dwóch, jest według ankietowanych "zbyt krótki". Z kolei zbliżenie trwające 10-30 minut - "zbyt długie".

Badania, które upublicznił Narodowy Instytut Zdrowia w 2019 roku, mówią natomiast, że dla mężczyzn idealny czas stosunku zakończonego orgazmem to 5-7 minut, z kolei dla kobiet średnio 13 minut.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (196)
Zobacz także