Blisko ludziIle trwa okres – co to jest cykl miesiączkowy, ile trwa i jakie są jego poszczególne fazy?

Ile trwa okres – co to jest cykl miesiączkowy, ile trwa i jakie są jego poszczególne fazy?

Ile trwa okres?
Ile trwa okres?
Źródło zdjęć: © Getty Images

03.06.2020 14:40, aktual.: 01.03.2022 13:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Comiesięczny okres to oznaka prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety, chociaż większość kobiet zdecydowanie nie lubi tych dni w miesiącu. Pojawienie się miesiączki oznacza, że w danym cyklu nie doszło do zapłodnienia. Ile trwa okres i jak często się pojawia? Co może wpłynąć na długość cyklu miesiączkowego?

Ile trwa okres – kiedy pojawia się miesiączka?

Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle około 12-13 roku życia, jednak czasami występuje wcześniej, a czasami nieco później. Miesiączka występuje przez znaczną część życia kobiety - wyjątkiem jest okres ciąży i karmienia piersią. Fizjologicznie występujący okres może być wstrzymany przez przyjmowanie leków antykoncepcyjnych albo innych środków hormonalnych. Ostatnia miesiączka występuje po okresie menopauzy.


Ile trwa okres – co to jest cykl miesiączkowy?

Cykl miesiączkowy trwa zazwyczaj około 28 dni, ale jego długość może się wahać. U niektórych kobiet cykl trwa 25 dni, a u innych nawet 35 dni. Długość cyklu jest regulowana przez układ hormonalny, ale mogą mieć na niego wpływ różne czynniki. Wyróżnia się cztery fazy cyklu miesięcznego:


1.      Faza krwawienia miesiączkowego: jej pierwszym dniem, a zarazem pierwszym dniem nowego cyklu, jest dzień wystąpienia krwawienia miesięcznego. Jeśli okres się pojawia, oznacza to, że w poprzednim cyklu nie doszło do zapłodnienia, w związku z czym błona śluzowa macicy się złuszcza. Często podczas tej fazy cyklu występuje pogorszenie samopoczucia, wahania nastroju albo rozdrażnienie.

2.      Faza pęcherzykowa: jest etapem, na którym błona śluzowa macicy ponownie się pogrubia i przygotowuje na zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej. W tej fazie w organizmie dochodzi do zwiększenia wytwarzania estrogenu, który stymuluje wytwarzanie pęcherzyków w jajniku. Czas trwania fazy pęcherzykowej to około 9-11 dni.

3.      Faza owulacyjna: to czas największej płodności, co oznacza, że podczas tej fazy najłatwiej o zajście w ciążę. Owulacja, czyli jajeczkowanie występuje zwykle między 10 a 16 dniem cyklu. W tej fazie komórka jajowa jest uwalniana i przemieszcza się z jajnika przez jajowód. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, komórka zagnieżdża się w macicy, natomiast jeżeli komórka nie zostanie zapłodniona, obumiera.

4.      Faza lutealna (progesteronowa): jest ostatnią fazą cyklu, w której w organizmie produkowana jest duża ilość progesteronu. Często kobiety w tej fazie cyklu skarżą się na pogorszenie samopoczucia, miewają problemy skórne, bóle piersi lub inne objawy, które świadczą o zwiększonym poziomie progesteronu. Hormon ten wpływa na przyspieszenie rozrostu błony śluzowej macicy, która przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Faza lutealna trwa około 10 – 16 dni.


Ile trwa okres – co to jest PMS?

Większość kobiet, które obserwują swój cykl, może z pewnym przybliżeniem wyznaczyć termin, w którym wystąpi okres. Nadchodzącą miesiączkę można również rozpoznać po zmianie samopoczucia. Jest to tak zwany zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. W tym czasie często pojawiają się wahania nastroju, zwiększony apetyt oraz pogorszenie samopoczucia.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także